Doma vysazujeme zázvor do většího květináče s kvalitním a dobře propustným substrátem. Jeden centimetr pod povrch zeminy uložíme řízek zázvoru. Očko musí směřovat směrem nahoru, zasypeme květináč zeminou, umístíme do světlé a teplé místnosti. Substrát udržujeme vlhký a oddenky brzy vyraší. Rostlina nesnáší přímé slunce, proto ji umístíme do stínu, jakmile se objeví první výhonky.
Zázvor zaléváme denně na misku nejlépe vlažnou vodou. Rostlinku pravidelně přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny. Stejně jako v květináči můžeme zázvor pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku. Vyžaduje dobře živenou a propustnou půdu, hlavně na zahrádce by neměla půda obsahovat kameny, aby se oddenky při růstu neponičily. Na jaře rostlinky sázíme z oddenků, připravené řízky s rašícími pupeny těsně pod povrch nakypřené půdy. Na podzim omezíme zálivku a zatažené oddenky vybereme ze zeminy a zpracováváme.
Zázvor a jeho léčivé účinky
Zázvor je výborná bylinka, která se používá při žaludeční nevolnosti, střevních infekcích a zánětech slinivky. Pomáhá při nachlazení a dráždivém kašli. Snižuje cholesterol v krvi. Působí jako prevence civilizačních chorob. Pomáhá jako prevence při nevolnosti v dopravních prostředcích.
Zázvor v kuchyni
Tuto všestrannou bylinku můžeme konzumovat v různých podobách. Zázvorový čaj uleví od bolesti a také příjemně osvěží. Také se připravuje zázvorový drink v kombinaci s alkoholem. Zázvor se může kandovat a také nakládat. Používá se jako přísada do pečení, hlavně o Vánocích se připravují tolik oblíbené zázvorky. Hodí se k rybím a drůbežím pokrmům, dodá jim příjemnou kořeněnou chuť.Také může zázvor použít při přípravě různých omáček. Je také nedílnou surovinou při výrobě zázvorového piva. Zázvor posiluje imunitu, je to výborná bylinka, která pomáhá v každém ročním období.
marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz