Vánoce jsou tu a s nimi u většiny obyvatel i pár dní zaslouženého volna a odpočinku, který ne každý chce trávit jen doma u televize či po návštěvách. Pokud vás „nohy zanesou“ do Podještědí, mám tu pro vás dva celkem „čerstvé tipy“ k vždy tak hodinové zastávce.
My jsme se z těchto míst vrátili před chvílí a jsme nadšení, tak třeba navnadím i někoho dalšího. První zastávka se nachází na okraji Českého Dubu, v malé vesničce Kněžičky. Sem se zhruba před osmi lety z Bělé pod Bezdězem přestěhovala rodina Kabátníkova. Jejich vášní jsou totiž již mnoho desítek let betlémy a v minulém bydlišti již pro jejich sbírku nebylo dost prostoru. A tak objevili Kněžičky, s obrovskou, starou stodolou, kterou svépomocí zrekonstruovali, aby mohla sloužit k výstavním účelům.
V současnosti je zde k vidění 1300 betlémů. Většinu z nich vlastnoručně vyřezával otec paní majitelky a jak nám sama říkala, dalších 600 betlémů ještě na své vyřezání čeká. Některé dostali i darem od návštěvníků, či si je nechali na zakázku namalovat.
Tradice stavění betlémů sahá do roku 1223, založil ji František z Assisi a letos si připomínáme 800. výročí této tradice. Největším lákadlem, které upozorňuje na tuto tradici, je tak betlém Františka z Assisi, který vydali italští betlémáři právě k této příležitosti a který je zde k vidění. Sbírka se pro letošek rozšířila o betlém sestavený z bylinkových omalovánek Vítězslavy Klimtové či perníku. Chybět nemohou i ty ze skla, dřeva či keramiky. Největším betlémem je pak s délkou 3,74 m Valašský betlém z Frenštátu pod Radhoštěm z roku 1933.
V rodinné sbírce mají zastoupení betlémy z mnoha států, nechybí ty z Německa, Maďarska, Chorvatska, Polska, Slovenska. Zastoupeno je i Slovinsko, Nizozemí, Španělsko, Portugalsko, Francie, Rakousko, Řecko, Itálie, Amerika i Anglie.
Jednu stěnu zdobí i velké množství panenek od bývalého výrobce Gumotex, které názorně zobrazují celoroční tradice v českých zemích.
Vstupné na výstavu je dobrovolné, příjemná paní majitelka si s každým návštěvníkem ráda popovídá, nabídne čaj, kávu, domácí cukroví. Posedět se dá i v blízkosti velkých krbových kamen, kterými je stodola vytápěná. Pro dětské návštěvníky je k dispozici i malý herní koutek.
Otevírací doba do konce roku 2023:
16. 12. - 20. 12., /9-18/
21. 12. - /8-12/ 22. 12. - 23. 12., /9-18/ 24. 12. - 26. 12., /8-12 / 27. 12. - 30. 12., /9-18/
31. 12. - /8-12/
Druhou zastávkou je pak obec Žibřidice. Sem se před několika měsíci přestěhoval známý orloj od pana Martina Chaloupky z Kryštofova Údolí. Slavnostně byl spuštěn před pár dny v čerstvě zrekonstruované budově hasičské zbrojnice. Zatím je osazen 14 figurami z původních 22. Zbylé ještě čekají na renovaci. Spolu s orlojem se do Žibřidic přemístilo i muzeum, které ještě loni působilo nad hospodou v Kryštofově Údolí, proti orloji.
To se nyní postupně zabydluje v prvním patře žibřidické hospody, k vidění jsou zde staré hračky - panenky, vláčky, kočárky, společenské hry a další. Přehlédnout nelze ani 45 zde vystavených betlémů. I zde je vstupné dobrovolné a jak jsme mluvili s paní majitelkou, během příštího roku by se mělo hodně rozšířit, neb se jí podařilo sehnat na 500 nových betlémů. Tak snad půjde vše podle plánu a z Podještědí se časem stane ráj pro všechny vyznavače betlémářské tradice.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz