Vejce je pradávným symbolem Velikonoc, původně oslav vítání jara. Jako takové symbolizuje nový život, znovuzrození, plodnost a úrodu. Náznaky zdobení vajec je objevovaly už v pravěku, později ve starověkém Egyptě nebo Persii. V té době se vejce barvila hlavně na červeno a dávala do hrobů zemřelých, dokonce se objevilo i zlaté vejce v královské hrobce v Sumeru.
Křesťanství symboliku vajec přejalo. Traduje se, že Ježíš při svém putování požádal chudou hospodyni o kousek chleba. Ta jej však neměla, a tak ho pohostila vejcem pečeným v popelu. Po jeho odchodu však zjistila, že se skořápky proměnily ve zlaté. Základním symbolem křesťanství se později stalo vejce červené, které mělo symbolizovat právě Kristovu krev. V průběhu let se však ujaly i další barvy. I ty mají specifický význam.
• Červená – láska, nový život, ochrana
• Zelená – mládí, příroda, jaro
• Žlutá, zlatá – světlo, slunce, připomínka Kristova putování a proměnění skořápek ve zlaté
Zdobení a dekorování vajec je jednou ze základních velikonočních tradic. Vejce můžeme zdobit voskem, slámou, za pomoci drátkování či vařením v cibulových slupkách. Vedle těchto tradičních postupů, které však umí stále menší množství populace, můžeme vyzkoušet i barevní ve speciálně připravených barvách na vejce.
K dispozici už dnes jsou vedle tradičních práškových barev i tekuté nebo gelové barvy, které vynikají sytostí a mnohdy se ani nemusí rozmíchávat v horké vodě. Rychlé době se dokonce přizpůsobuje i barvení vajec. Stačí použít mikrotenové rukavice a gelové barvy nakapat do dlaní, v nichž uvařené vejce promneme a o rychlé a nenáročné barvení je postaráno. Dopřát si můžeme i speciální třeba zlaté efekty, díky kterým budeme mít elegantní a tradiční vejce.
Zdroj: MojeVelikonoce.cz