Žijí zde ve společnosti jiných pěti druhů arů a dalších ptáků z jihoamerické oblasti. Není vyloučené, že by se samici, i přes její vyšší věk, mohlo podařit naklást vajíčka a odchovat mláďata. Samička přišla do ZOO ve Dvoře Králové 31. 5. 1978 ve věku jednoho roku. Zároveň s ní přišel i stejně starý sameček. Oba ptáci pocházeli z volné přírody a odchovali společně 7 mláďat. Za posledních pět let se však už nerozmnožovali a v únoru letošního roku samec, který měl dlouhodobé zdravotní problémy, uhynul. ZOO hledala pro samici ary nového partnera, ale vhodný samec podobného věku nebyl k sehnání.

Za mladým samcem odcestovala naše ara 18. 8. Po krátké aklimatizaci byla spojena se svým mladým partnerem a oba ptáci se brzy spřátelili. Dne 2. 9. byli společně vypuštěni do veliké průchozí voliéry, kde žije pět jiných druhů arů a další zajímaví ptáci ze stejné oblasti. Naše samice využívá možnosti pořádně se proletět. Doufáme, že něžný vztah dvou arů hyacintových, kteří patří mezi nejvzácnější a nejohroženější druhy papoušků, bude završen nakladením vajec a úspěšným odchovem mláďat. Věkový rozdíl by neměl dělat problém. Je zaznamenaný případ, kdy se rozmnožila samice ary hyacintového stará 57 let.
Ara hyacintový je celý kobaltově modrý, jen kolem očí a na bradě má žlutou barvu. Původně obýval rozsáhlé oblasti deštných pralesů Jižní Ameriky, dnes už však žije pouze v jižní Brazílii, východní Bolívii a v severovýchodní Paraguayi a patří k ohroženým druhům zvířat. Živí se plody a ořechy různých palem, ovocem a zeleninou. Jako první chovala aru hyacintového londýnská ZOO v roce 1867. U tohoto druhu platí zákaz volného obchodování, v přírodě jich zbylo už méně než 4000 kusů.