ZOO Liberec má čerstvě dvě mláďata ženetky skvrnité (Genetta tigrina). Mláďata se sice narodila už 11. července, až dosud s nimi však měli ošetřovatelé jen minimální vizuální kontakt, protože matka drží své potomky pouze ve vnitřních prostorách expozice. Teprve teď se podařilo ošetřovatelům pořídit několik prvních rychlých záběrů nových přírůstků.
Mláďata ženetek (pochopitelně zatím neurčeného pohlaví) se přitom narodila jen necelý rok poté, co ZOO Liberec dovezla základní pár – letos čtyřletou samici
Sephiri a o rok mladšího samce
Kanu, což je velmi významný úspěch a potvrzení toho, že se jihoafrickým šelmičkám pod Ještědem líbí.
Co víme o ženetkách?

Jihoafrický endemit, vyskytují se tedy jen v jižní Africe, jižně od 32. rovnoběžky v oblasti od západního mysu po jižní KwaZulu-Natal a v okolí hranic s Lesotho. Ženetka dosahuje délky od
49 do 60 centimetrů, ohon je pak dlouhý od
42 do 54 centimetrů. Typické skvrny po celém těle se vyskytují v různých zbarveních ve škále od černé až do rezavě červené barvy, samotná srst (podklad) může v horních partiích přecházet do bělavé, šedé či bledě žluté.
Vrhy mláďat byly ve volné přírodě zaznamenány v různých ročních obdobích od února až po listopad, počty potomků dosahují od jednoho do pěti. Ženetky skvrnité jsou šelmy noční, aktivní bývají od soumraku do časných ranních hodin, a samotářské. Skupiny tvoří jen páry při námluvách a matky s potomky.
Potrava je rozmanitá: od malých hlodavců přes ptáky, plazy, ale i ovoce.
Tento článek také můžete