Podzim je kromě nevlídného počasí a rychle se zkracujícího dne spojen i s množstvím zářivě barevných listů a dozrávajících plodů na stromech a keřích. Rovněž rostliny v ostravské ZOO začínají pomalu hýřit pestrými barvami, jichž si nelze nevšimnout.
U voliéry supů hnědých upoutá pozornost svými žlutými a červenými plody hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) z čeledi růžovitých. Tato poměrně nenáročná, polostálezelená trnitá rostlina pochází z jižní Evropy a západní Asie a dorůstá výšky kolem 3 m. Na půdu není nijak náročná a dobře snáší alkalické, jílovité až propustné živné půdy. Pokud má rostlina v zimě alespoň částečné přistínění nebo pohyblivý stín od stromů, vydrží ve svěžím olistění a často i s plody až do jarního období. Plody hlohyně nazýváme malvice a jsou pro člověka nejedlé. Malvice (vědecky pomum) je druh nepukavého dužnatého plodu rostlin obsahující více než jedno semeno (malvice je např. i jablko).
Naproti tomu plody dřínu obecného (Cornus mas), které řadíme mezi peckovice, jsou nejen jedlé, ale i velmi zdravé. Červené plody dřínu zvané dřínky mají natrpklou, sladkokyselou chuť a velký obsah vitamínu C. Jsou využívány jako ovoce, na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů a džemů. Dříve se využívaly jako léčivo při poruchách trávení. Tento rozkladitý keř nebo strom dorůstá do výšky až 6 m. Kmen může mít u země průměr až 25 cm. Ze dřeva dřínu, které je velmi tvrdé, se dříve vyráběly tkací člunky. Dřín se vysazuje i jako okrasný keř. Je nápadný především časným kvetením a na podzim jasně zbarvenými plody. V ZOO je k vidění na několika místech, např. u jelení vyhlídky.
Užitnou hodnotu mají i plody klanoprašky čínské (Schizandra chinensis) původem z Dálného východu. Plody jsou bobule. Klanopraška je přizpůsobená vnitrozemskému podnebí, snáší i silné mrazy do -35 °C, ale po zahájení vegetačního období bývá v našich podmínkách poškozována jarními mrazíky. Klanopraška se pěstuje jako léčivá rostlina. Obsahuje tzv. adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách. Zelené listy se používají na přípravu čaje. Lihová tinktura ze semen a plodů se využívá jako prostředek k posílení organismu. Klanoprašku najdou návštěvníci u hřiště vedle výběhů pro siky vietnamské.