Ostravská zoologická zahrada se může těšit z dalšího významného chovatelského úspěchu. Je jím mládě gibona bělolícího (Nomascus leucogenys), který patří k nejvzácnějším druhům gibonů ve volné přírodě a je vůbec nejvzácnějším gibonem chovaným v lidské péči.
Mládě se narodilo 26. května 2011 jako historicky první mládě gibona bělolícího v ZOO Ostrava. Jeho matkou (prvorodičkou) je jedenáctiletá samice Sulu, která k nám přicestovala loni na podzim ze ZOO Duisburg v Německu. Otcem je šestnáctiletý samec Rascal, který je v naší zoologické zahradě od srpna 2008 a přijel ze španělské ZOO La Frontiera. Narodil se ale také v Duisburgu. Mládě zatím tráví veškerý čas u své mámy, která se o ně pečlivě stará.
Zatím nevíme, zda se jedná o samičku či samečka a je možné, že se to nedozvíme několik následujících let. U tohoto druhu gibona je nápadná pohlavní dvojtvárnost - samec má srst zbarvenou černě s bílými licousy, samice žluto-hnědě. Mláďata gibonů obojího pohlaví se však u tohoto druhu rodí zbarvená světle, s růžovým obličejem a končetinami. Během prvního měsíce mláděti obličej a končetiny ztmavnou, okolo půl roku věku se jeho srst postupně zbarvuje do černa a teprve okolo 6-7 let samičky zesvětlají, zatímco samci už zůstávají černí. Doba změny zbarvení srsti samiček ale může být i delší, protože u tohoto druhu primáta, který žije v rodinných skupinách (matka+otec+jejich potomci do určitého věku), je barevná změna srsti mladé samičky hormonálně blokována přítomností matky, takže se vybarvuje do svého typicky světlehnědého zbarvení až po odchodu z rodné skupiny. Naše Sulu se např. vybarvila až v 9. roce života. Z tohoto důvodu tedy není vůbec jednoduché určit během prvních let života mláďat, zda se jedná o samičku nebo samce.
Gibon bělolící (Nomascus leucogenys) obývá ostrůvkovitě a velmi vzácně tropické stálezelené lesy v Laosu, Kambodži, v severním Vietnamu a v nejjižnější provincii Číny. O jeho životě ve volné přírodě je známo jen málo. Žije v rodinných skupinách. Své teritorium označuje voláním, které je zesilováno malým hrdelním rezonančním vakem. Patří mezi nejohroženější druhy gibona vůbec, v Červené knize je gibon bělolící veden jako kriticky ohrožený druh. V evropských zoologických zahradách pro něj existuje záchranný program, do kterého je zapojena také ostravská ZOO. Kromě Ostravy lze tohoto velmi vzácného gibona vidět i v ZOO Ústí nad Labem a v ZOO Liberec, kde se podařilo odchovat již několik mláďat. Tímto se Česká republika řadí k evropské velmoci v chovu gibona bělolícího, jelikož odchovy mláďat jsou v posledních letech velkou vzácností (za rok 2009 se v Evropě narodilo jediné mládě).