Standardní vlhkost by v domácnostech měla být mezi 50 až 60 %. Vysoká vlhkost může být způsobena průnikem vody zvnějšku nebo z poruch instalace. Souvisí také s běžnými činnostmi v domácnosti, jako jsou vaření nebo sprchování, při nichž se kondenzují páry na oknech, což je způsobeno rozdílem vnitřní a vnější teploty.
Jak poznáte, že máte v bytě příliš vysokou vlhkost? Shrnuli jsme pro vás její nejčastější projevy:
1) Orosená oknaOrosení oken není způsobeno jen parou z vaření či sprchování. Problémem může být jejich špatné usazení a izolace. S kondenzací souvisí také plísně okolo dveří a oken, které poškozují materiál a působí nevábně.
2) Voda ve sklepě nebo na půdě
V těchto nevětraných částech domu se vlhkost vyskytuje často. Průnik vody ze střechy nebo ze stěny souvisí s chybějící, nedostatečnou nebo porušenou hydroizolací, která nedokáže odolat dešti a sněhu.
3) Vlhké zdi
Na stěnách se tvoří mapy a plíseň, stěny v interiéru jsou navlhlé, hrozí také poškození dřevěného nábytku, podlah nebo hudebních nástrojů. Při nevhodné vlhkosti vzduchu je pro pocit komfortu nutné více větrat. S tím souvisí úniky tepla a vyšší náklady.
4) Plísně
Nadměrná vlhkost vzduchu představuje zdravotní rizika, jelikož vytváří ideální podmínky pro vznik plísní a množení roztočů. Některé plísně jsou karcinogenní a přispívají také ke vzniku alergií. Nejohroženější skupinou jsou děti.
5) Zatuchlý vzduch
Ani při pravidelném větrání se necítíte komfortně, špatně se vám dýchá a připadáte si jako v prádelně. Špatně schne prádlo i vytřená podlaha. I to způsobuje vysoká vlhkost.
6) Stopy na omítce, drolení a koroze
Vnější voda se dostává do stěn budovy, může dojít k odpadávání omítky. Tím se zhoršují tepelněizolační parametry stěn a dochází tak k vyšším energetickým ztrátám Při vysoké vlhkosti zdí či korozi dochází navíc k porušení statiky a znehodnocení domu.
Máte doma v rozích a koutech mokré fleky či dokonce plísně a nevíte z čeho?
Příčinou je téměř vždy nízká povrchová teplota omítky na vnitřní části obvodové stěny ve spojení s vysokou relativní vlhkostí vzduchu. Krátkodobým řešením je intenzivní klasické větrání okny, které vlhkost sníží. Pokud větrat nebudete, pak vysoká relativní vlhkost vzduchu bude problémem. Ta by měla být v ideálním případě mezi 50 až 60 %. U relativních vlhkostí vzduchu nad 80 % už rosné body vznikají prakticky kdekoliv a bez častého pravidelného větrání okny či pomocí automatického větracího systému se tento stav nezlepší. Ideálním dlouhodobým řešením mokrých fleků a plísní je zateplení stěny z její vnější, případně vnitřní strany. Díky zateplení zamezíte kondenzaci vodní páry v chladném místě a eliminujete tím tak vznik plísní, které jsou často příčinou alergií či jiných respiračních potíží.
Zdroj, foto: Saint-Gobain