Tisková agentura MediaPro agency natáčela loni na podzim v Austrálii materiál pro dva projekty, a to pro Planeta země 3000 a Cestou necestou. V současné době se oba programy připravují, ale cestu po Austrálii už teď přiblížil ředitel agentury Adam Lelek, účastník čtyřčlenné expedice.
Zajímavostí je v Austrálii spousta
„V Austrálii jsme byli celkem tři měsíce. Absolvovali jsme okruh přes celý kontinent, jeli jsme ze Sydney přes Adelaide, napříč Austrálií do hlavního města Severního teritoria Darwinu, odtud na východní pobřeží do Queenslandu a dolů zpět do Sydney.
Celá cesta byla dlouhá téměř 17 tisíc kilometrů, což bylo velmi náročné. Spoustu času jsme tak proseděli za volantem. První věc, která mě v Austrálii překvapila jsou neuvěřitelné vzdálenosti. Získali jsme překreslenou mapu Austrálie do mapy Evropy ve stejném měřítku a okruh, který jsme absolvovali ze Sydney do Darwinu je jako, kdybychom jeli z půlky Turecka, přes Sardinii do Norska a poté zpět přes pobaltské republiky do Turecka. To byla věc, která nás fascinovala. Když máme jet sto kilometrů v Čechách říkáme si, že je to dálka. Ale když jsme měli v Austrálii urazit „jen“ 400 kilometrů , říkali jsme si, že je to paráda, že je to kousek. Nepotkávali jsme ani moc automobilů. Za celý den jízdy jsme minuli třeba jen čtyři pět aut. Řada míst je v Austrálii naprosto opuštěných.
U cest je ale spousta odpočívadel, která jsou vybavena tak, abyste zde mohli přespat. Jsou tam záchodky, nádrže s vodou na umytí nádobí a oplechovaná ohniště, kde si můžete uvařit. Každý den jsme tak měli jedno teplé jídlo,“ říká Adam Lelek.
Největší monolit na světě
Zajímavá byla například návštěva největšího monolitu na světě Uluru - Ayers Rock, který má v obvodu přibližně devět kilometrů. Pohled na něj je opravdu úžasný. Uluru je známé tím, že v průběhu dne mění své barvy. Ráno, když vychází slunce, je monolit světle oranžový, žlutý a nakonec červený. Při západu slunce se jeho barvy mění ze zářivě červené, přes temně rudou, až po hnědou.
Létající doktoři a škola přes počítač
„Ve městě Mount Isa, o kterém se říká, že je rozlohou největší na světě, přestože má pouze 20 tisíc obyvatel, ale patří k němu řada dolů, jsme měli možnost navštívit tzv. „létající doktory“. The Royal Flying Doktors Service je organizace, která zajišťuje lékařskou péči ve vzdálených oblastech. Místo sanitky k vám však přiletí letadlem. Po celé Austrálii má asi 22 poboček. Není neobvyklé, že nejbližší soused farmáře žije třeba 200 kilometrů daleko. Dostat někoho do nemocnice není pak jednoduché.
Další zajímavou organizací je School of The Air, což je škola na dálku, v níž se žáci a studenti učí doma. S učitelem komunikují prostřednictvím vysílačky, telefonu a počítače. Dvakrát do roka děti přijedou do školy a dělají společné akce,“ uvedl Adam Lelek.
foto tisková agentura MediaPro agency
Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz