Před měsícem se mi
narodila dcerka, a tak jsem šáhla po krabici v nejvyšší skříni, která dva
roky skrývala miniaturní oblečky po synovi. Celá natěšená jsem se jimi začala
prohrabovat a vzpomínala, jak to uteklo. Ach ne, série bílých bodýček byla
spíše sérií se žlutými fleky. Zázračné prášky na skvrny nečekaně nezabraly, ale
je to přeci škoda je vyhodit.
Obarvit! Ano! A batikou! Nápad byl tady. Oprášila jsem své informace o batikování z dětství a prostudovala nové, dnešní moderní metody. Koupila jsem si růžovou a fialovou barvu na textil (později červenou a žlutou na dobarvování) a pustila se do čarování.
Bodýčka (a samozřejmě jakékoliv jiné textilie, které neobsahují moc silonu, protože bavlněné se nejlépe obarví) jsem si různě připravila, některé ogumičkovala, jiné ovázala provázkem, nazicherkovala nebo zauzlíkovala.
Tak
jak existuje spousta batikovacích technik, jako např. skládání, zicherkování,
mačkání…, tak existuje mnoho batikovacích prostředků, např. batika vařená, za
sucha, v pračce, batika solí…
Já jsem šáhla po té nejlevnější (1 ks cca 25 Kč), kdy se barvicí prášek rozpustí v horké vodě, přidá se sůl, vloží textilie a nechá se povařit, poté se zbytky barev spláchnou studenou vodou. Na každé barvě máte návod k použití a hlavně kolik gramů textilu je jedna barva schopna obarvit.
Nejkrásnější na batice je to, že nikdy nevíte, zda to vyjde tak, jak jste to plánovali nebo úplně jinak. Nejjednodušší technikou a přitom velmi efektivní jsou kolečka, vytvoříte je pomocí gumiček. Pruhy a čtverce vytvoříte skládáním na harmoniku, pavučinky a jiné čárky vzniknou pomocí provázku. Zajímavé výtvory také vzejdou pomuchláním, spínáním sicherkami, posolením, uzlováním… Dále můžete dělat jednobarevné či vícebarevné výtvory.
Při tvorbě si dejte pozor, abyste si nezamazali něco, čeho by vám bylo líto. Radši si na sebe dejte starší triko, kolem sebe slídu a po ruce mějte hadřík. Hlavně při odstraňování gumiček to kolem pěkně prská. Při odstraňování provázku nůžkami dbejte na to, abyste si neprostřihli i textil (nebo nepropíchli ruku jako já). Při zicherkovém efektu spínejte textil čím nejtěsněji, až skoro nepůjde dopnout, jinak se dovnitř dostane barva a žádný efekt nevznikne.
Tak a máte originální výtvory a nikdo ani nemusí vědět, že tam byly nějaké fleky. Mimochodem, všimli jste si, že batikované oblečení se v obchodech prodává za celkem dražší peníz? Tak proč si neudělat vlastní za pár korun, že? Tak do toho a hodně štěstí!
ChytráŽena.cz