Necelých 10 kilometrů od města Stříbra leží bývalý Benediktinský klášter Kladruby, jehož součástí je barokně-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jižně od kostela je starý konvent, na východní straně stará prelatura a proti hlavní bráně nový konvent. Již z dálky nás upoutala vysoká kopule uprostřed kostela, zakončená lucernou, kterou doplňuje zlatá knížecí koruna.
Na prohlídku Kladrubského kláštera jsme se vydali s klubem seniorů z naší obce. Vybrali jsme si kombinovanou prohlídkovou trasu, která začínala ambitovou chodbou. Zde nás paní průvodkyně seznámila se stavbou kláštera.
Klášter benediktinů byl založen r.1115 knížetem Vladislavem I. Součástí kláštera byla románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie.
Kolem roku 1233, za opata Reinera, vznikla v předklášteří ves Kladruby. Tehdy se klášterní statky stále rozšiřovaly. Ve druhé polovině 14. stol. význam kláštera výrazně stoupal, Kladruby byly povýšeny na město.
Avšak husitské revoluční hnutí znamenalo pro klášter majetkové ztráty. R.1421 dobyl klášter Jan Žižka z Trocnova. Tehdy mniši v klášteře už nebyli. Podařilo se jim včas uprchnout s nejcennějším majetkem do německého Řezna. Během let se mniši neustále vraceli do kláštera a zase odcházeli. R.1653 se podařilo provést rozsáhlejší opravy baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Při nich byl otevřen hrob zakladatele kláštera, knížete Vladislava I. a jeho ostatky byly přeneseny k oltáři v křížové lodi.
V letech 1712-1726 byla románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie přestavěna Janem Blažejem Santinim na barokně-gotický kostel a r.1728 byly ostatky knížete Vladislava I. přemístěny zpět k hlavnímu oltáři. R.1770 byl dokončen nový barokní konvent podle projektu K.I.Dienzenhofera. Konec 17. stol. a první polovina 18. stol. znamenaly vrchol v historii Kladrubského kláštera. R.1783 zemřel jeho poslední opat Amand Streer, který, bohužel, neměl žádného nástupce a r.1785 císař Josef II. Kladrubský benediktinský klášter zrušil. Klášterní mobiliář byl rozprodán a mniši byli nuceni odejít.
R.1825 koupil klášter i s panstvím kníže Alfréd I. Windischrätz. R.1945 proběhla konfiskace majetku podle Benešových dekretů. Na konfiskátu hospodařily Československé státní statky a Československé státní lesy. Devastace majetku byla obrovská. Dodnes se nepodařilo vše opravit. Teprve r.1967 přebral klášterní areál Národní památkový ústav a začaly zde návštěvnické prohlídky. Po r.1989 se začaly největší opravy a rekonstrukce celého objektu.
Z ambitové chodby jsme se přesunuli do interiéru kostela.
Barokně-gotický kostel je nejdelším kostelem u nás, jeho
délka dosahuje 93 m, vnitřní výška kupole je téměř 40 m. Kostel je třetím největším
chrámem v českých zemích. Interiér kostela má bohatou výzdobu. Nádherné je
trojlisté kněžiště s hlavním oltářem, na němž mě upoutala Kladrubská madona
a Mariánská koruna, která byla loňského roku navrácena restaurovaná na
hlavní oltář. V levé části kněžiště je náhrobek s ostatky Vladislava
I. Další oltáře mají nádhernou mramorovou výzdobu, chórové lavice a zpovědnice jsou bohatě vyřezávané, stěny pokrývají
spousty obrazů. Sochy, fresky, vitráže a nevím, jak vše pojmenovat, dotvářejí
krásu kostela. Překrásné jsou barokní varhany. Objevují se zde magické číselné
symboly. Pod hlavní kopulí na podlaze kostela je osmicípá hvězda – symbol Panny
Marie. Zde citliví jedinci vnímají pozitivní energii. Brní jim ruce i nohy.
Někteří senioři z našeho zájezdu pociťovali zvláštní teplo, některým prý
skutečně ruce i nohy brněly. Já jsem nic nepociťovala! Něco ale přece. Kdybych
měla více času, usedla bych do lavice a užívala si nádherné chrámové atmosféry,
která na mě dýchala ze všech částí kostela.
Opustili jsme zdi kostela a pokračovali další prohlídkovou trasou. Procházeli jsme zimním refektářem, což byla společná jídelna mnichů, prohlédli jsme si lapidárium barokních soch Matyáše Brauna, které sem byly přesunuty ze zámeckého parku ve Valči u Karlových Varů. Poslední prohlídkou byl rodinný archiv a knihovna knížecího rodu Windischgrätzů. Knihovna obsahuje 30.000 svazků knih, katalogů a plánů. Knihy jsou psány německy, latinsky, anglicky, francouzsky a italsky. Na stěnách je umístěna řada obrazů. Zde končila naše prohlídka klášterního areálu. Paní průvodkyni jsme poděkovali za zajímavý výklad. Závěrečnou tečkou pro všechny účastníky zájezdu byl výborný oběd v Zámecké restauraci.
Po obědě jsme pokračovali do města Stříbra. Zde jsme si prohlédli historické jádro města, které bylo vyhlášeno městskou, památkovou zónou. Obdivovali jsme zajímavou budovu městského úřadu, obrovské náměstí s lavičkami, květinovou výzdobou a upravenými budovami.
Zájezd se nám vydařil i počasí nám přálo.
ChytráŽena.cz