Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Časté infekční onemocnění kojenců a malých dětí - zánět středního ucha

22. 04. 2012 | Dětské nemoci
Zánět středního ucha patří mezi nejčastější infekční onemocnění v dětském věku. Zahrnují různé zánětlivé infekce středního ucha a podle příznaků, závažnosti a délky trvání se dělí do několika kategorií.

Prudké hnisavé záněty se projevují typickými místními i celkovými příznaky. V případě místních příznaků se jedná se o bolest, hnisavý výtok z ucha či nedoslýchavost, v rámci celkových příznaků se pak objevuje teplota, nechutenství, zvracení nebo průjem. Zánět středního ucha - při vyšetření otoskopem (ušním zrcátkem) je rovněž patrný vyklenutý, zarudlý bubínek, především jeho zadní polovina. Jedná se o onemocnění, které dětem mnohdy přináší velkou bolest a způsobuje jim i jejich rodičům stres. Má také velmi negativní dopad na kvalitu života dětí a jejich rodin.

Zánět středního ucha - Na vzniku akutního hnisavého zánětu se podílí velké množství faktorů.  K nejčastějším patří infekce, porucha funkce sluchové trubice, zbytnělá nosní mandle, rozštěp patra, stav imunity, alergie, zevní prostředí a někdy také sociální faktory.

Časté infekční onemocnění kojenců a malých dětí - záněty středního uchaZánět středního ucha jsou častou komplikací virové infekce horních dýchacích cest, kdy infekce způsobí otok sliznice v oblasti nosní dutiny, nosohltanu, sluchové trubice a následně středního ucha. Vlivem ztížené průchodnosti sluchové trubice vzniká podtlak a později výpotek, který se hromadí ve středoušní dutině. Pokud bakterie nebo viry, které se vyskytují v nosohltanu, přestoupí přes sluchovou trubici do středního ucha, způsobí akutní hnisavý středoušní zánět, který má typické příznaky akutní infekce.

Zánět středního ucha - hrozba pro kojence a malé děti

Zánět středního ucha je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění dětského věku. Odhaduje se, že tři čtvrtiny všech dětí minimálně jednou onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Děti, které poprvé onemocní akutním zánětem před 12. měsícem věku, trpí často zánětem opakovaně. Středoušní zánět  se nejčastěji objevuje mezi 6. až 18. měsícem věku. Více přitom postihuje chlapce než dívky. Záněty jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěv u dětského lékaře a zároveň patří k nejčastějším příčinám chirurgických zákroků u dětí v západních zemích.    

Zánět středního ucha - příznaky a komplikace:

Bolest ucha bývá nejčastějším příznakem. Nicméně pětina dětí bolest v uchu nemá. Je třeba odlišit bolest u zánětu zevního zvukovodu, který je spojen s bolestmi při tahu za boltec a zduřením měkkých tkání stěny zvukovodu, u angíny s typickým nálezem zarudlých a povleklých mandlí a u stomatologických potíží
Výtok z ucha je sekrece ze středního ucha, která vytéká do zevního zvukovodu při protržení bubínku
Nedoslýchavost je častý příznak středoušního zánětu, který však lze potvrdit až u starších dětí
Závrať patří mezi méně časté příznaky, projevuje se poruchou stability;
Šelest v uchu udávají pacienti výjimečně
Otok a zarudnutí v okolí ucha jsou obvykle přítomny za boltci u akutního zánětu spánkové kosti;
Obrna lícního nervu se vyskytuje při zánětlivém postižení spánkové kosti, projevuje se omezenou hybností poloviny obličeje.

Prevence zánětů středního ucha je založena na zásadách správné životosprávy a předcházení zánětům horních cest dýchacích. Rodiče mohou v současné době také nechat své dítě naočkovat novou vakcínou, která poskytuje ochranu proti pneumokokovým onemocněním.

Mezi hlavní způsoby léčby zánětů středního ucha patří užívání antibiotik a paracentéza (proříznutí bubínku). Antibiotika se obvykle podávají po dobu 7 až 10 dnů. Dále jsou vhodné léky proti bolesti a teplotě, kapky do nosu, a v případě výtoku z ucha lokální ošetřování zevního zvukovodu. U opakovaných zánětů je možné zvážit možnost očkování, chirurgické proříznutí bubínku, odstranění nosní mandle nebo operaci spánkové kosti.

Autor: Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Časté infekční onemocnění kojenců a malých dětí - zánět středního ucha:

Časté infekční onemocnění kojenců a malých dětí - zánět středního ucha
Časté infekční onemocnění kojenců a malých dětí - zánět středního ucha
Časté infekční onemocnění kojenců a malých dětí - zánět středního ucha
 
Čtěte také



Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
ZNÁM TOTO TÉMA. NEJHORŠÍ JE KDYŽ DÍTĚNECHCE SMRKAT.
Obrázek uživatelky
profil
my jsme si také zaplatili očkování, pojišťovná nám nyní bude proplácet tak jsem zvědavá. Mělo by to být 3 tis. ale tím jak se poj. sloučily tak se bojím, zda to nepoupravili. Ale i přes to, že je syn očkováný, tak záněty oušek prodělal Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
vetsinou zpusobena rymou..co nejdrive ucit smrkat
Obrázek uživatelky
profil
malou jsem taky nechala očkovat, ale počkala jsem po roce na 2 dávky a pojištovna mi přispěla myslím 3 tis, což bylo pěkný, škoda, že je teď ještě lepší vakcína, no jo věda jde kupředu
Obrázek uživatelky
profil
očkování stojí 2 000 každá dávka, máme za sebou 3, pojišťovna nám přispěla 500, ale co by člověk neudělal pro zdraví děťátka, u pneumokoků je obrovské riziko ohluchnutí a to nehodlám riskovat, raději si všechno odepřu, než mít hluché děťátko...V rodině máme chlapečka, který od malička trpěl na záněty ouška, nevěděli si s ním rady, pořád nějaká antibiotika, pak ho tímto naočkovali a má pokoj..je po trápení a myslím, že už sněmovnou prošlo, že od nového roku to bude ze zákona povinné očkování, takže se platit nebude, ale nevím pro jakou věkovou kategorii to zavedou..my to raději zaplatili a dušička má klid, než se stresovat aby něco nechytla
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles