Srovnání ukazuje, že aktuální nejlepší a nejhorší nabídky dodavatelů se u domácnosti s relativně malou spotřebou 2,5 MWh ročně mohou lišit až o 1300 korun. V případě vyšších tarifů, respektive spotřeby, jsou úspory násobné. Slovo „aktuální“ je tu podstatné. Ceny energií totiž v posledních letech klesají a máte-li starší smlouvu, která se řídí starším ceníkem, ušetřit můžete mnohem víc.
Z toho plyne první rada: neuvazujte se na dlouho. Zatímco smlouvu na dobu neurčitou můžete bez sankcí vypovědět zpravidla do tří měsíců, u smluv na dobu určitou je to horší. I ty se sice dají zrušit, ale při odchodu většinou zaplatíte tučnou pokutu. Vzhledem ke klesajícím cenám nedoporučujeme uzavírat smlouvu na dobu určitou delší než jeden rok.
Pozor si dejte na krátkodobé akční nabídky. Na ty totiž narazíte především coby noví zákazníci, když vás dodavatel teprve láká. Řada akcí je však omezena na určitou dobu, a to kratší, než na jakou zní smlouva. Poté přejdete k méně výhodnému standardnímu sazebníku.
O něco lepší jsou akce typu garance. Některé společnosti slibují, že v průběhu dodávek budou upravovat cenu tak, aby pro vás byla vždy nejvýhodnější. Jenže i to má háček. Výhodnost se měří oproti standardním ceníkům konkurence. Pokud jiná společnost zlevní elektřinu v akci, odpovídající slevy se u svého dodavatele nedovoláte. Je-li taková nabídka doprovázená smlouvou na dobu určitou a na delší dobu, buďte proto obezřetní.
Pokud již uvažujete o změně dodavatele elektřiny, pohlídejte si zejména různé poplatky - za aktivaci, za výpis, za deaktivaci, dílčí částky měsíčního paušálu a podobně. Často dosahují výše několika stokorun a mohou smazat výhody přechodu. Samozřejmostí je hlídat délku smlouvy, zda je na dobu neurčitou, či určitou, případně na jak dlouho a jestli nemá doložku o automatické obnově. Od toho se budou odvíjet výpovědní lhůty. Podívejte se také na reference dodavatele. Ti, kteří nepostupují právě poctivě, jsou opakovaně propíráni v internetových diskuzích.
Zdroj: dTest