Léto je klasickým obdobím, kdy lidé jezdí na různé hrady a zámky. Pro inspiraci je navštěvujeme, abychom vám přiblížili několik námětů, kam se můžete vydat. Jednou ze zajímavostí naší české historie je i hrad Plumlov, přičemž nejdříve přiblížíme jeho genezi.
První zmínka o hradu Plumlov je na konci 13. století. Na začátku 17. století byly přistavěny hradby s baštami, příkop a nová brána s padacím mostem. Hrad nechal postavit Přemysl Otakar II. na nádvoří dnešního zámku. Byl to jednoduchý pevněný hradní palác, který sloužil k ochraně kolonizované oblasti.
Hrad vlastnilo několik majitelů. Po Přemyslu Otakarovi II. přenechal vévodovi Mikuláši Opavském. Po něm hrad vlastnil krátkou dobu král Jan Lucemburský. V letech 1322 až 1325 sídlili na hradě páni z Kravař a od roku 1491 byl majetkem Pernštejnů. Ti byli jedním z nejslavnějších rodů, který sídlil na plumlovském hradě. Za jejich více jak stoleté vlády dochází totiž k největšímu rozkvětu Plumlova.
Rod Pernštejnů nejvíce proslavilo rybářství. Na jižní straně hradu zakládají dodnes známý Pernštejnský rybník. Zakládají též hospodářský dvůr, pivovar, sladovnu, ovčíny a sýpky. Dne 6. června 1586 hrad vyhořel, ale bohužel i když rozkvět za vlády Pernštejnů byl největší, neměli dost prostředků na opravu, a proto hrad prodali Lichtenštejnům v roce 1599. Ti ho opravili, přistavěli kamenné hradby s baštami, příkopem a novou bránou s padacím mostem, aby hrad lépe odolával nepřátelům.
Protože byl hrad po těchto úpravách považován za nedobytný, uschovali v něm katoličtí šlechtici a kláštery nejcennější věci. To zlákalo v roce 1643 Švédy, kteří přitáhli s vojsky do Plumlova. Hrad vypálili a vydrancovali. Tuto smutnou událost dodnes připomíná pamětní deska a dvě dělové koule zazděné ve zdi zdejšího kostela. Po třicetileté válce byly na hradě provedeny jen nutné opravy. Sloužil jako obydlí pro purkrabí a úředníky.
V roce 1801 byl hrad poškozen vichřicí, neopraven a nakonec zbořen. Dodnes můžete vidět zbytky zdiva sklepů a klenbu hradní studny, které přinášíme na fotkách. Přesto je možné vidět, jak hrad vypadal původně i po přestavbě alespoň na kresbách, které rovněž přikládáme. I když je dnes na příslušném místě jen zřícenina hradu, tak Vás může mile překvapit zámek opodál, ale o tom zas někdy příště.
ChytráŽena.cz