Tyhle dvě zvláštní ženštiny nejasných kontur mě nenápadně provázejí celým životem. Tedy skoro celým. Přesně si vzpomínám, kdy se poprvé objevily. Byly mi asi tak čtyři roky, když mě přes celý víkend hlídala babička.
Večer mě uložila do dřevěné dětské postýlky po strejdovi Fanoušovi, ze které mi čouhaly nohy mezi šprušlemi, sedla si na židli, sepjala ruce a povídá: „Tak, Miluško, teď se ještě pomodlíme za dědečka – Ve jménu Otce, i Syna i Ducha svatého. Amen...“ Do té doby jsem nic tak zvláštního neslyšela. Znělo mi to jako podivné zaklínadlo, ze kterého mi v hlavě uvízla dvě jména – Isina a Iducha.
Když jsem povyrostla a pobrala trochu rozumu, pochopila jsem sice, co to tehdy babička povídala, ale ony dámy už se v mých představách zabydlely a zůstaly. Před nedávnem mě napadlo vyvolat mezi přáteli na tohle téma debatu. Nejdříve se mi smáli, ale až se dosmáli, tak se začali o překot svěřovat se svými fantaziemi a omyly. Některé byly opravdu úchvatné. Například Jiřina, která prý při poslechu písně Závidím od Nadi Urbánkové dlouho nechápala, jak může nosit student lásku v nějakém pytlíku („studentu v sáčku lásku závidím…“).
Vlastík zase přemýšlel, když se v mládí učil hrát na kytaru, proč se nějaká parta jmenuje tak divně – parta Hůů z trávy, jak zpívají „Nedvědi“. Správně je samozřejmě: pár tahů z trávy. Největším vítězem v mých očích se ovšem stal Franta, který po poslechu písně Beskyde, Beskyde žil v krásné představě, že ovce pase Černoch Okibača.
Isinu a Iduchu však neměl nikdo, tak jsem na to šla jinak. Zadala jsem si slovo isina do internetového vyhledávače a ejhle – profil uživatele Isina na seznamce. Nějaká dáma hledá pod tímhle jménem štěstí ve formě chlapa. Další Isina, kterou obrazovka nabídla, se mi líbila mnohem více. Byla to nádherná fenka vlčáka, která se na mě zubila z fotek. Tak jo, Isina existuje, ale co Iducha? Nic. Nebylo po ní ani vidu ani slechu. Pátrala jsem neúnavně dál a úspěch se nakonec přece jen dostavil, aspoň malý. Zjistila jsem totiž, že má bratra. Jeden pán se mi na diskusi svěřil, že z podobných důvodů jako já bral dlouho na vědomí existenci Iducha svatého.
ChytráŽena.cz