Podnájem družstevního bytu
Pokud při výběru vhodného nájmu zjistíte, že se jedná o družstevní byt, je důležité si uvědomit, že majitelem bytu není ten, kdo vám byt nabízí, ale bytové družstvo. „Majitel“ bytu je nájemcem, a pokud sám v bytě nebydlí, nabízí byt k dalšímu podnájmu. S podnájmem musí však vždy souhlasit majitel nemovitosti, tedy bytové družstvo, jinak je podnájemní smlouva neplatná.
Podmínky budoucího ukončení nájmu si řádně promyslete
Už při sjednání nájemní smlouvy věnujte pozornost tomu, za jakých podmínek lze smlouvu vypovědět. V případě, že je sjednána na dobu určitou, dohodněte se, za jakých podmínek lze smlouvu prodloužit. Vyhněte se nájemní smlouvě na dobu určitou bez možnosti výpovědi. Spoléhat na to, že se s majitelem nemovitosti vždy nějak domluvíte, je zbytečný hazard. Mějte na paměti, že v zájmu majitele bytu je mít byt obsazený.
Při převzetí bytu proveďte důslednou kontrolu
Před podpisem nájemní smlouvy je důležité si byt důkladně prohlédnout a sepsat předávací protokol s uvedením všech případných závad či nedostatků. Hájit se po roce nájmu tím, že varná deska byla prasklá již při převzetí bytu, je naprosto zbytečné. Součástí předání by mělo být vždy uvedení přesného stavu měřidel energií a co nejpodrobnější popis vybavení. Ideální je pořízení fotodokumentace, vždyť mobilní telefon s fotoaparátem má už dnes téměř každý. Pár minut na pořízení fotodokumentace pomůže předejít zdlouhavým sporům a nic vás nestojí.
Čím více informací zjistíte na začátku, tím spíš se vyhnete nepříjemným překvapením a váš byt pro vás bude skutečným domovem namísto toho, aby se změnil v noční můru.
Příště se na pronájem podíváme z pohledu majitele …...