Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak ušetřit na zahradě

17. 09. 2012 | Zahrádka
Tak například zdraví a růst rostlin posílíme rostlinným hnojivem, jehož příprava nás bude stát jen trochu času. Skvělé je kopřivové hnojivo, které navíc zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům. Hnojivo z pampelišky prospívá ovocným stromům a podporuje kvalitní úrodu. Jako rostlinné hnojivo lze v podstatě využít jakýkoliv plevel, pouze by neměl obsahovat již zralá semena.

Při jeho výrobě postupujeme tak, že umělohmotnou nádobu naplníme do tří čtvrtin zelenou hmotou a po okraj zalijeme vodou, nejlépe měkkou dešťovou. Hnojivo bude kvasit asi tři týdny a hotové bude, až přestane pěnit. Rostliny se z velké části rozpadnou, zbytek klesne ke dnu. Rostlinné hnojivo ředíme vodou minimálně v poměru 1:10. Jedinou nevýhodu je, že hnojivo při kvašení je cítit, nádobu proto nedáváme blízko domu.

Jak ušetřit na zahraděPro množení okrasných listnatých i jehličnatých keřů není nutné kupovat růstové stimulátory. Po uříznutí řízků je zasuneme do PET lahve, kterou dolijeme vodou asi do jedné třetiny a láhev uzavřeme.

Láhev dáme na světlo a již po několika dnech začne rostlina pouštět kořínky, čím rostlinku necháme v láhvi déle, tím budou kořínky delší. V odpovídající dobu sadby láhev otevřeme, vodu vylijeme a nůžkami láhev rozřízneme.  

Některé rostliny napadají mšice a nejsnadněji se jich zbavíme, když je smyjeme pod proudem vody nebo postříkáme naředěným mlékem. Vhodný je i postřik výluhem z tabáku, mýdlovou vodou nebo vodou z brambor uvařených ve slupce. Mezi rostliny, které na trpí mšice, se doporučuje vysadit afrikány.

Putování mravenců na stromech a keřích odradí hustý smotek aromatických bylin, který uvážeme po obvodu kmínku. Nabízí se například levandule, šalvěj nebo máta. Bylinky mohou být i suché. Dá se použít i mletá paprika nebo skořice, které rozmícháme s trochou oleje na pastu a natřeme ji na kmínek. V nouzových případech se dá použít i zubní pasta nebo stará voňavka, cílem je přerušit pachové stopy mravenců. Preventivně je vhodné pěstovat o okolí stromů a keřů aromatické byliny, například levanduli či lichořeřišnici.

Jak ušetřit na zahraděPro celkový vzhled pěstovaných rostlin jsou důležité květináče a další nádoby. UšetříTe, pokud využijete starší nádoby, kýble, dřevěné bedničky, košíky či dokonce plechovky, které doma určitě objevíte. Při troše hravosti z nich lze vytvořit originální nádoby.

Stačí jen štětec a barva, případně střepy ze starých dlaždic a lepidlo. Nádoby, které nejsou odolné vůči vodě, vyložíme fólií. Všechny květináče pak opatříme na dně drenážním otvorem, který vyvrtáme nebo prorazíme hřebíkem.  

Pěstováním rostlin v květináčích
si velmi snadno můžete vytvořit originální minizahrádku. Květináče můžete umístit na balkón či terasu a pěstovat lze kromě okrasných květin a bylinek i například cherry rajčata či měsíční jahody, které plodí od jara do podzimu.

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Užitečné informace.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles