Nejasnosti panují často v tom, jaké jsou vlastně alternativy ke klasické žárovce v souvislosti s jejím postupným stahováním z trhu. V současné době existují tři technologie, které lze použít pro její náhradu. Všechny se oproti ní vyznačují vyšší efektivitou. Jejich kvalita co do světelného výkonu, podání barev a životnosti se liší.
Kompaktní zářivky
První a nejznámější náhradou jsou kompaktní zářivky. Ty fungují na stejném principu jako běžné trubicové zářivky, zdrojem světla v nich jsou výpary rtuti v inertním plynu. Na rozdíl od trubicových zářivek jsou kompaktní zářivky vybaveny paticí umožňující montáž do běžného žárovkového závitu. Nabízejí se v různých tvarech a velikostech.
Jejich výhodou je relativně dlouhá životnost, nevýhodou nižší věrnost podání barev (jak prokázal test), pomalý náběh, nižší odolnost proti častému spínání a úbytek světelného výkonu v čase. Tyto vlastnosti platí sice obecně, ale mohou se model od modelu výrazně lišit.
LED žárovky
Další nadějnou alternativou je technologie elektroluminiscenčních diod, zkráceně LED. Hlavní výhodou této technologie je její ekologičnost, LED žárovky neobsahují jedovatou rtuť. Mají delší životnost, nevadí jim časté spínání a jejich výkon se v čase příliš nesnižuje. Nevýhodou danou především relativní novostí této technologie může být nižší světelný výkon.
Halogenové žárovky
Poslední, klasickým žárovkám nejbližší technologií, jsou halogenové žárovky. Fungují prakticky na stejném principu jako klasické žárovky, díky použití halového prvku (např. bromu nebo jodu) se jejich wolframové vlákno neodpařuje tak rychle jako u klasické žárovky. Dosahují vyšší účinnosti a delší životnosti. Jimi produkované světlo dosahuje parametrů srovnatelných s klasickou žárovkou, spotřeba sice nedosahuje parametrů zářivek nebo LED, ale stále je nižší než u žárovky.
Co najdete na obalu
Od září 2010 se na obalech úsporných zdrojů světla začínají objevovat nové informace, jejichž cílem je pomoci spotřebitelům při výběru odpovídající náhrady za klasickou žárovku. Orientace podle příkonu ve wattech není kvůli množství různých technologií dostatečná.
Na obalech naleznete nově informace o...
- světelném výkonu (v lumenech, lm): označuje světelný tok daného zdroje; klíčová hodnota pro zjištění toho, jak silné bude světlo (viz tabulka srovnávající světelný tok a příkony jednotlivých zdrojů),
- stmívatelnosti: některé zdroje, zejména kompaktní zářivky, neumožňují stmívání; používáte-li stmívače, věnujte této informaci pozornost,
- barvě světla (v kelvinech, K): udávající jak teplé nebo studené bude světlo (2700 K odpovídá světlu žárovky),
- životnosti: udávající jak dlouho bude zdroj svítit (především u kompaktních zářivek je nutné, jak naznačují výsledky testu, počítat s úbytkem světelného výkonu),
- provozní teplotě: především kompaktní zářivky mohou mít problémy s náběhem a výkonem při nižších teplotách, pro venkovní použití by se měly používat modely k tomu určené,
- počtu spínacích cyklů: i méně kvalitní kompaktní zářivky vydrží 3000 až 6000 cyklů,
- zahřívací době: doba, za kterou zdroj dosáhne maximálního světelného výkonu.
Zdroj: Dtest.cz