Proč právě markýzu?
- Ochrana před škodlivým UV zářením, slunečními paprsky i slabým deštěm
- Úspora energie – příjemná teplota interiérů bez využití klimatizace
- Snadná manipulace
Konstrukci markýz lze rozdělit do tří základních typů
- Klasické (otevřené) markýzy - při zavření není látka chráněna
- Polokazetové markýzy - při zavření látku chrání pouzdro
- Kazetové markýzy - při zavření je látka chráněna kazetou
Klasické markýzy mají viditelnou konstrukci a musíte tedy zvážit, zda se bude hodit k vašemu domu. Právě proto většina klientů zvolí kazetovou markýzu i přes vyšší pořizovací cenu. Výhodu představuje ochrana látky před nepříznivými vlivy a prodloužení životnosti.
Ovládání markýz
Existují tři typy ovládání markýz:
- Manuální klika
- Elektrický pohon s vypínačem
- Elektrický pohon na dálkové ovládání
Manuální klika je vhodnou variantou pouze pro menší markýzu bez nosného profilu. Elektrický pohon s vypínačem a na dálkové ovládání se uplatňují v případě zastínění větších ploch, přičemž dálkovému ovládání dává přednost většina majitelů v důsledku většího komfortu ale i kvůli prodlužení životnosti.
Výběr barvy markýzy
Pokud si nejste jistí, při výběru barvy markýzy přihlédněte k fasádě, tvaru a okolí domu, na druhou stranu můžete nechat markýzu vyniknout jako samostatný prvek, záleží výhradně na vkusu každého z nás. Pro nerozhodné jedince doporučujeme vybírat ze základních tlumených barev - šedé, béžové či stříbrné. Výhodu těchto barev představuje i fakt, že prach a nečistoty nejsou na pohled tak patrné. Nezoufejte, ani pokud jste si již barvu vybrali a stále vám nepadne do oka. U většiny moderních markýz lze vyměnit stávající látku za novou.
Péče o markýzy
Textilie markýz jsou vyráběny z akrylového vlákna, které vykazují speciálními vlastnosti:
- Stálost barev
- Pevnost
- Odolnost proti plísním a hnilobě
- Vodoodpudivou impregnaci
- UV filtr
Při výběru markýzy se tedy zaměřte na kvalitu látky. Pokud se váš dům nachází v blízkosti lesa, silnice nebo prostředí s vyšším obsahem prachu a nečistot dejte jednoznačně přednost barevně „odolnějším“ typům látek. Co se týče péče, nejprve vždy očistěte nečistoty na povrchu markýz sklepáním, smetením nebo vysátím. Následně mastné nebo jiné skvrny v povrchu látky odstraňte vodou a mýdlem. Nikdy nepoužívejte chemické čisticí prostředky, které mohou narušit povrch markýzy. Po takovém ošetření a po každém dešti vždy nechte markýzu důkladně vyschnout. Zabráníte tak zatuchnutí, zpuchření nebo plesnivění látky. Posledním bodem je ochrana před fyzickým poškozením markýzy. Například při silném větru či dešti vždy zatáhněte markýzu. Pokud jste hlavy děravé, ulehčete si život a naistalujte si dešťová a větrová čidla, které sami markýzu zatáhnou.
Zdroj, foto: Technorol