Děti, které dostávají kapesné, dokážou i v dospělosti lépe spravovat své finance. Finanční výchova je důležitá odmalička, děti by se měly učit zodpovědnosti a uvědomovat si hodnotu peněz. Nejprve je třeba, aby se rodiče s dítětem domluvili na tom, jaká bude výše kapesného, jak může dítko získat peníze navíc či kdy bude kapesné dostávat.
Kapesné by se ideálně mělo skládat ze dvou složek. První by měla být automatická, druhá motivační. Pohyblivou částku by dítě mělo dostávat za speciální zásluhy, ne za běžnou pomoc v domácnosti jako je vynesení koše či pomoc s nákupem. To potvrzuje i psychoterapeutka RNDr. Jana Tamchynová: „Výše kapesného se samozřejmě liší podle věku dítěte, jeho potřeb i finančního zajištění rodiny. Pro všechny ale platí, že by si děti měly co nejdříve začít uvědomovat hodnotu peněz a složitost jejich vydělávání.“
Orientační výše kapesného
1. až 5. třída 10 – 50 Kč/týden6. až 9. třída 200 – 400 Kč/měsíc
střední škola* 400 – 800 Kč/měsíc
vysoká škola* 400 – 800 Kč/měsíc
* na osobní potřebu (bez dopravy, jídla, telefonu)
Termín vyplácení kapesného by měl být také pravidelný, aby se dítě naučilo, že pokud peníze utratí najednou, musí si v následujících dnech odepřít to, co by chtělo. Podle průzkumu dostává většina menších dětí na základní škole peníze jednou týdně, a to v pondělí. Během středoškolského studia se frekvence vyplácení změní na měsíční, přičemž „výplatní termín“ dítěte se shoduje s výplatou jeho rodičů. Ti kapesné vyřídí společně se zaplacením pravidelných složenek.
V hotovosti či převodem?
Naučit dítko co nejdříve ovládat internetové bankovnictví a platit kartou, rozhodně není na škodu. Je to praktická dovednost do budoucího života. Vyplácet kapesné převodem na účet dítěte je pro mnoho rodičů nejsnazší způsob, především pro starší děti. Na svém účtu si nastaví trvalý příkaz a peníze odejdou dítěti automaticky. Banka na platbu nikdy nezapomene.Zdroj, foto: Cool karta