Uteklo to jako každý rok a opět
nás čeká změna času ze zimního (středoevropského) na letní.
Kdy tedy začíná letní čas v roce 2016?
Proběhne jako vždy poslední březnovou neděli, takže letos si v kalendáři nebo diáři nezapomeňte zaškrtnout datum 27. března 2016. Hodiny budeme posunovat o jednu hodinu dopředu, tedy ze 2:00 na 3:00 h, pospíme si o hodinu méně.
Letní čas a jeho historie
Víte, že první návrh na zavedení letního času se datuje už k roku 1907? Tehdy se letní čas pokoušel neúspěšně prosadit londýnský stavitel William Willett. Teprve v roce 1916 byl letní čas zaveden v řadě evropských zemích - jako první letní čas zřejmě zavedlo Německo a platil i v tehdejším Rakousku-Uhersku, jehož součástí byly i české země. Letní čas tu platil do roku 1918 a pak byl znovu zaveden v dubnu 1940 v důsledku úsporných opatření (především úspor elektrické energie) za války. Letní čas fungoval s různými přestávkami v různých letech, až byl každoročně zaveden v roce 1979...
Názory na zavedení letního času u nás se různí, má své příznivce i odpůrce; především je zpochybňován argument energetických úspor a častým argumentem odpůrců také je, že tento časový posun působí mnoha lidem zdravotní potíže. Je pravda, že někteří lidé posun času ani nepocítí, ale pro organismus některých lidí - obzvláště starších a nemocných - může znamenat velikou zátěž. Zhoršení kvality spánku je pak asi tím nejmenším problémem... V některých zemích je negativní dopad na zdraví lidí skutečně prokazatelný. Narušení přirozených biorytmů prostě tělu neprospívá. Leckde proti posouvání času bojují už i politici. Já sama bych proti zavedení letního času okamžitě zvedla ruku.
Ať už ale patříte mezi příznivce nebo odpůrce letního času, od dubna budete mít ráno déle tmu a večer zase déle světlo. Za pár dní nebo týdnů si zase zvykneme, ostatně nic jiného nám ani nezbývá. Maximálně tak čekat na poslední víkend v říjnu na konec letního času 2016 a návrat „do starých kolejí“.
ChytráŽena.cz