Na skok do historie…
Meduňku lékařskou, medonosnou bylinku s modravě bílými až narůžovělými květy, pěstovali už staří Řekové a Římané a od nich se také dostala do celé Evropy. Byla oblíbenou součástí mnoha elixírů, které měly prodlužovat život. Řekové ji pojmenovali melissa (včela) a včelaři dodnes potírají úly meduňkou, aby jim včely neuletěly a naopak nové přišly.Meduňka lékařská - Na zdraví!
O léčivých účincích této bylinky se dozvíme v každé bylinkářské knize. Dříve se považovala za bylinku prospěšnou proti zádumčivosti a smutku, neboť obveselovala mysl. I dnes se používá pro zlepšení nálady, pomáhá uvolnit napětí, blahodárné účinky má i při neurózách a používá se při nespavosti. Přináší také úlevu při stresu a depresi a v přechodu ženy poskytuje podporu v době emociálních problémů. Dále se doporučuje na zlepšení trávení, bolesti v břiše, působí proti plynatosti a zvyšuje tvorbu žluči. Má vliv na snížení krevního tlaku, mírní bolesti hlavy, migrénu a hučení v uších. Podporuje soustředění a zlepšuje paměť, což z meduňkového čaje činí vynikající nápoj pro studenty. A pamatujete si na karmelitské kapky, lék našich babiček? Jejich hlavní součástí je meduňka a velmi snadno si je připravíte i v domácích podmínkách. Skvěle nám poslouží jako lék na bolesti hlavy, nevolnost a zažívací potíže.K přípravě karmelitských kapek potřebujeme 50 g sušených listů meduňky, 20 g citronové kůry, 10 g celé skořice, špetka muškátového oříšku a půl litru koňaku nebo vodky (nedoporučuje se rum).
Všechny ingredience jemně rozmělníme, zalijeme koňakem nebo vodkou a necháme týden odležet v uzavřené lahvi na světle. Potom scedíme a uložíme do chladna. Užíváme dvě lžíce denně při potížích – bolesti hlavy, nevolnosti, nechutenství, žaludečních těžkostech, poruchách menstruace, nespavosti a podobně.
Zevně se meduňka lékařská používá ke koupelím při zánětech nervů a při revmatismu, ale také k osvěžení duše a těla. Silný nálev přidaný večer do koupele uklidní „rozdováděné“ děti a pomáhá jim usnout. Rozdrcené lístky meduňky mírní také bolest a otok po hmyzím žihadle, teplý zábal z listů urychluje zrání nežitů. Nálev z meduňkových listů se používá k napařování obličeje nebo ke splachování mastných vlasů.
Meduňka lékařská - Dobrou chuť!
V kuchyni používáme meduňku čerstvou nebo zmrazenou. Nejvíce aromatické má meduňka lékařská lístky před květem. V Belgii a Holandsku se používá při nakládání ryb, Španělé ji používají do polévek, omáček a mléčných nápojů. Meduňka patří do letních osvěžujících nápojů, bowlí a do černého čaje, který příjemně voní po citronu. Přidává se i do ochucených octů, výborná je v bylinkových máslech, majonézách a studených omáčkách. Ideální je k drůbeži, vepřovému a telecímu masu a rybám. Lze ji přidávat do omelet, zmrzlin, pudinků, ovocných studených polévek atd.Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz