Semišové boty jsou vhodné téměř pro každou příležitost a tuto sezónu hrají prim ve většině podzimních a zimních kolekcích. Často se ale této obuvi bráníme kvůli tomu, že se bojíme její náchylnosti na poničení vodou či blátem. Pokud se však budeme o semišovou obuv správně starat, tak nám může sloužit mnoho sezón. I když to na první pohled nevypadá, není čištění broušené kůže nic složitého. Potřebujeme znát jen několik jednoduchých pravidel.
Impregnujte správně
První a nejdůležitější pravidlo péče o semišové boty je použití vhodného impregnačního prostředku. Semiš nemá rád vlhkost, takže je nejvhodnější použití vodotěsných přípravků. Impregnace zajistí, že bude materiál odolnější vůči skvrnám a přilnavosti špíny a také ochrání barvy před vyblednutím. Ošetření impregnačním prostředkem je vhodné provést nejen před prvním obutím bot, ale také několikrát během sezóny, po každém důkladnějším čištění. Nejlepší je použít profesionální přípravky a při nákupu v obchodě s obuví požádat prodejce o pomoc při výběru vhodného spreje. Existují také impregnační prostředky k obnově barvy semiše, takže pokud se na starém páru objeví vybledlá místa, vyplatí se zkusit vyrovnat je vhodným výrobkem.
Čištění suchou cestou
V obchodě s obuví najdete speciální pasty na čištění semišové obuvi, avšak při počátečním odstraňování nečistot je dobré pomoci si domácími metodami. Prachu a zaschlého bahna se zbavíme pomocí hubky nebo kartáče se středně tvrdými štětinami. Mastné skvrny lze snadno odstranit směsí jedlé sody a mléka. Když směs uschne na povrchu, tak jí jednoduše odrolíme a zbytku se zbavíme hadříkem nebo hubkou, které lze v případě potřeby lehce navlhčit.
Pokud semišové boty promoknou, počkejte s čištěním, až budou úplně suché.
Pozor na čištění vodou
Jestli čištění za sucha nepomáhá, můžete si na pomoc vzít vodu. Čištění semišových bot na mokro bychom ale měli provádět co nejšetrnějším způsobem, bez jejich celkového namočení, aby se nám obuv neponičila. K údržbě se hodí mýdlová voda a hubka nebo kartáč s měkkými štětinami. Před samotným čištěním se boty musí očistit na sucho. Semišové boty omýváme jemně, krouživými pohyby. Obuv by se měla sušit na vzdušném místě, ne na přímém slunci nebo blízko zdroje tepla, jako je např. radiátor. Pak si totiž udrží plnou barvu. Nerovnosti materiálu stačí hned po vysušení vyhladit jemným kartáčkem
Každodenní péče o semišové boty
Žádný ošetřující procedury nezvyšují životnost semišových bot tak účinně, jako péče o jejich dobrý vzhled. Samozřejmě je nemusíte čistit po každém návratu domů, ale stačí si vytvořit návyky, které prodlouží životnost vašich oblíbených lodiček nebo mokasín. Především si boty nesundávejte tak, že jednu botu zaháknete o druhou. Možná to neškodí jiným materiálům, ale semiš je obzvláště náchylný k odírání.
Tento článek také můžete