V zimě tento keř chráníme před mrazem. Můžeme ho dát na zimu do skleníku, nebo umístit do místnosti, kde je dostatek světla. Je velmi aromatický, dříve se dával do svatebních kytic. O myrtě se říká, že má magickou sílu. Je symbolem mladosti a krásy. Myrta zdobí klopy všech svatebčanů. Přináší novomanželům štěstí, lásku a plodnost.
Extrakty z listů se dříve používaly na čištění a osvěžení pokožky. Ničil také choroboplodné zárodky. Při pěstování vyžaduje opatrné zacházení. Měl by být umístěn na světlém a slunečném místě. Myrta má ráda čerstvý vzduch, v létě ji dáváme ven na slunné místo, ale chráníme rostlinku před přímým slunečným žárem. Můžeme ji mít na zahrádce, balkóně nebo terase. Rostlinku v létě rosíme vodou.
V zimě se udržuje při teplotě do 10°C. Rozmnožuje se na jaře nebo v létě semeny nebo řízky. Tyto větévky se sázejí do směsi, která se připraví z písku a kompostu. Ve stejném poměru. Než nám řízky zakoření, tak se hodně zalévají. Myrta potřebuje k životu dostatek světla, proto ji i doma dáváme na nejsvětlejší místo. Od jara do podzimu rostlinku zaléváme dostatečně, přes zimu jen tolik, aby nám rostlinka neuschla. Keřík přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny. Mladé keříky se přesazují každý rok, dospělé po 3 letech.
Myrta je krásný aromatický keř, který slouží k oživení zahrádek, balkónů a zahradních teras. Je také pěknou ozdobou interiéru.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz