Životní tempo, zvláště ve městech v posledních letech narůstá, zrychluje se. Ani na jídlo už není tolik času jako dříve.
Móda fast-foodu čili rychlého občerstvení se projevuje většinou u stánků. Zákazník si koupí něco do ruky a konzumuje to v chůzi. Nejčastěji jde o plněné housky či toasty a párek v rohlíku. Vyšším typem jsou občerstvovací provozovny (např. McDonald´s, KFC apod.), kde si u pultu koupíte hamburgery, hranolky, smažené kuřecí maso a odnesete si ho k neprostřenému stolu. Pro ještě vyšší kategorii rychlých restaurací se v Evropě vžil název bistro z francouzského slova „BISTROT“.
První byl Kosakin
I když francouzsko-český slovník překládá slovo bistro prostě jako hospodu, je to o trochu složitější. V roce 1815 si otevřel ruský emigrant Kosakin v Paříži krámek s vínem a jednoduchými zákusky. Nazval ho BISTROJE, což rusky znamená „rychlé“. Mínil tím rychlé občerstvení. Hosté si mohli zakoupené lahůdky na místě sníst či vypít. A Kosakin měl úspěch. Ostatní ho začali napodobovat. Název zkomolili a pofrancouzštili. Zajímavou definici nabízí německá encyklopedie: „Je to kompromis mezi restaurací a fast-foodem.“
Minutky
V klasických francouzských bistrech se vaří to, čemu se u nás říká minutky. Jsou to pokrmy, jejichž příprava by neměla trvat déle než deset minut. V českých poměrech to většinou znamená, že zaplatíte dvakrát víc než za hotovky a na jídlo čekáte stejně půl hodiny. Jídla v bistru mají být jednoduchá a nekomplikovaná. Mohou to být i polévky, které se jen ohřívají. Ve Francii jsou oblíbené krémové polévky jako je pórková, chřestová nebo dokonce mrkvová. Typickou specialitou francouzského bistra jsou šneci po burgunsku, slávky dušené na víně a česneku, vaječné omelety a grilované maso. V poslední době se stal módou kuskus s vařeným masem a zeleninou a další arabské pokrmy.
Saláty
Jak byl stále silněji kladen důraz na zdravou stravu, začaly v bistrech převládat saláty. Objednávají si je především ženy. Nikdo se jim nediví a nikdo jim nic nevyčítá.
Salát může být přitom dietní (vařená zelenina, olivový olej a balsamikový ocet) nebo vydatnější, ve kterém nesmí chybět vejce, ančovičky, brambory, olivy, rajčata, případně fazolové lusky. Hlávkový salát nebo dokonce i pampeliškové listy se často kombinují s kuřecím masem.
V bistrech je plno především v době oběda, méně odpoledne a večer poloprázdno. Správné bistro má domáckou atmosféru, rozhodně to není žádná fabrika a hosté se neodbývají a chutná jim jako doma. Ve Francii jsou na jídelním lístku také slané koláče, různé paštiky i pečená drůbež.
A na závěr, dámy, chodíte také na oběd do fast-foodu či bistra a kila Vám pomalu přibývají? V současném uspěchaném světě je více než nutné zamyslet se nad pravidelností a složením Vašeho jídelníčku. Vyzkoušejte naši zaručenou třídenní dietu .