Máme tu začátek nového roku, počasí tento víkend alespoň v naší lokalitě moc venkovním aktivitám nepřálo a tak jsme si v neděli udělali s manželem výlet do České Lípy, kterou máme od domova jen nějakých 25 km. Již nějakou dobu mne lákalo dojet se asi po 20 letech podívat do zdejšího Vlastivědného muzea, které v nedávných letech prošlo celkem rozsáhlou rekonstrukcí.
Muzeum sídlí v centru města v budově bývalého augustiánského kláštera, který založil Albrecht z Valdštejna roku 1627. Výstavba klášterního komplexu trvala 140 let. Muzejní historie se zde začala psát až roku 1899, kdy zde byla zahájena činnost Muzejního spolku. Muzeum samotné se pro veřejnost otevřelo roku 1900.
Dnes pečuje muzeum o bezmála půl milionu předmětů a sbírku dále rozšiřuje a doplňuje. Na ploše 2 100 m2 je ve stálých expozicích muzea vystaveno na 5 400 exponátů. Významné jsou sbírkové předměty regionální, ale také přírodovědné a etnografické z různých oblastí Evropy, Asie, Afriky, Austrálie nebo Ameriky, které muzeu věnovali významní místní sběratelé H. Weidrich nebo K. Lőwe.
V přízemí budovy se nachází pokladna, kde kromě vstupenek je možnost zakoupit různé suvenýry a tematicky laděnou literaturu. Samotná prohlídka začíná u medvěda, který před lety obýval děčínskou zoo. Jinak se zde projdeme exotickou expozicí, na kterou navazuje Svět moří a oceánů. Chodba je zasvěcena geologii a přehledu minerálů. V menších přízemních prostorách se pak nalézá kovárna, ale i místnost věnovaná herci Vladimírovi Menšíkovi, který měl za svého života na Českolipsku chalupu. Z ní byla do muzea věnována část původního zařízení - stůl, lavice, křeslo, skříň, ale například i župan.
Dále zde jsou místnosti věnované hmyzu a pavoukovcům. Na konci chodby je pak několik terárií s živými hadími exponáty, které ale v tuto dobu nejsou moc aktivní. Jak jsme se dozvěděli od pana průvodce, dost často se do muzea dostanou hadi přímo od soukromých chovatelů, kteří z různých důvodů potřebují s chovem skončit a nepodaří se jim své mazlíčky udat jinde. Takže muzeum vlastně slouží i jako jakási záchranná stanice. Takto zde mají i několik terárií s želvami.
První patro je pak částečně věnováno přímo Českolipsku. Konkrétně se tu můžeme seznámit s ptáky, motýly a celkově zvířaty, kteří tuto lokalitu obývají. Zblízka jsme si tak mohli prohlédnout například zubra evropského, který se chová v oboře Židlov, je tu spousta vycpané srnčí a divoké zvěře. Osobně mě překvapila velikost vydry a detailně jsme si mohli prohlédnout bobra a nutrii, které si člověk v přírodě může lehce splést. Celkově jsme s mužem konstatovali, že ve zdejším muzeu si děti prohlédnou rozhodně více zvířat jak v leckteré zoologické zahradě.
Další výstavní prostory jsou pak věnovány historii dané oblasti od pravěku do 20. století, jsou zde v krátkosti nastíněny jednotlivé stavební slohy, znázorněn život šlechty i chudiny. Mezi exponáty se nachází odhadem dvě desítky betlémů a další z průvodců byl tak laskav, že nám pustil i památečný orchestrion, kde bylo možno volit i mezi několika melodiemi. Při plném natažení dokáže tento hrát více jak 6 minut.
My jsme v muzeu strávili zhruba dvě hodiny a věřím, že pokud by si chtěl člověk opravdu vše detailně prohlédnout, potřeboval by času tak jednou tolik. Otevřeno je zde celoročně od úterý do neděle včetně svátků v čase 9.00 - 17.00 hodin, tak třeba někoho k návštěvě inspirujeme. Osobně jsem byla velmi překvapená, že po celou dobu (v neděli kolem 13. hodiny) jsme zde byli zcela sami, až těsně před odchodem nás vystřídala mladá maminka s dvěma předškolními dětmi. Výhodou je i možnost parkování v těsné blízkosti muzea, o víkendech pak zdarma.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz