Modrava patří k dalším místům, která byste při svých toulkách po Šumavě rozhodně neměli vynechat - byla by to opravdu škoda. Kdo tuhle obec a její okolí alespoň jednou v životě navštívil, jistě by vám to potvrdil…
Modrava je jednou z řady malebných šumavských obcí, ležících přímo v srdci Národního parku Šumava, na soutoku tří potoků: Modravského, Roklanského a Filipohuťského, jejichž soutokem vzniká známá řeka Vydra. Konkrétně tuhle obec najdete 13 kilometrů jihozápadně od neméně známých Kašperských Hor nebo 25 kilometrů jižně od Sušice. Dostanete se sem autobusem (pravidelné spoje jezdí ze Sušice) nebo autem - pokud tu nejste ubytovaní v některém z místních hotelů nebo penzionů, k zaparkování vám poslouží za poplatek velké centrální parkoviště.
Velice známou dominantou Modravy je Klostermannova chata, kterou zde jako horskou chatu postavil Klub československých turistů již v roce 1924. Pojmenovaná je po spisovateli Karlu Klostermannovi, který zemřel rok předtím a který je označován jako spisovatel Šumavy - celou svou tvorbu totiž zasvětil krásám šumavské přírody i životu zdejších obyvatel. Však také nezapomněl ani na Modravu: její okolí je dějištěm románu V ráji šumavském.
Po válce sloužila chata Pohraniční
stráži, poté odborářům ze Škody Plzeň k podnikové rekreaci. Nicméně chata
měla své nejlepší roky za sebou, počátkem 90. let minulého století musela být uzavřena
kvůli narušené statice a až do roku 2002 chátrala. Naštěstí od dubna roku 2004
je chata po kompletní rekonstrukci opět v provozu a rozhodně stojí za
návštěvu: na vlastní oči se přesvědčíte, že rekonstrukce je velice zdařilá a objekt
vás nadchne svou krásou nejen zvenčí. Chata je kulturní památkou.
Na Modravě najdete řadu typických šumavských stavení. Vedle nich vyrůstají poslední dobou jako houby po dešti nové penziony. Kromě již zmíněné Klostermannovy chaty k Modravě neodmyslitelně patří další dominanta, stojící na břehu Roklanského potoka: malebný penzion Modrava (bývalá Binertova pila na rezonanční dříví, ze kterého se vyráběly hudební nástroje; dnes kulturní památka).
V obci samozřejmě nechybí informační centrum, kde můžete kromě informací získat i různé dárkové předměty, ale také třeba bylinkové čaje nebo mastičky, kávu z automatu a spoustu dalších „nezbytností“. Vedle si můžete dokonce i nakoupit potraviny.
Obzvláště děti pak potěší Dřevák - Návštěvnické centrum dřevařství s interaktivní expozicí věnovanou - jak jinak než - dřevu. Kromě informací o jeho využití a vlastnostech oceníte hlavně obchod s dřevěnými výrobky. Množství dřevěných hraček je tu opravdu nepřekonatelné.
Kam z Modravy:
Modrava je známým celoročním turistickým východiskem mnoha výletů; ať je chcete absolvovat pěšky, na kole (můžete si ho i půjčit v penzionu Modrava) nebo v zimě na běžkách, vždy je z čeho vybírat.
Vydat se můžeme například na 15 km dlouhý Modravský okruh pro pěší: z Modravy nás povede asfaltová silnička proti proudu Modravského potoka až na Březník k bývalé hájovně (větší část cesty po modré, zbytek po zelené značce). V létě se tu můžeme občerstvit a pak pokračujeme zpět na Modravu po zelené značce přes Cikánskou slať. Nedoporučuji po dešti, kdy jsou cesty hodně podmáčené. Také na jaře (a často ještě i začátkem července) počítejte s tím, že vám cestu na Březník může zkomplikovat sníh ležící na cestě.
Podívat se můžeme jako pěší i po nedávno zbudované naučné stezce do 2 km vzdálené Filipovy Huti. Cesta vede lesní pěšinou, což je příjemná změna oproti zdejším bohužel téměř všudypřítomným asfaltkám.
Oblíbená trasa je přes Rokytu na překrásnou Tříjezerní slať, na Kvildu nebo Horskou Kvildu, na Antýgl… Náročnější a fyzicky zdatnější turisté mohou zvolit cestu na Poledník s již známou rozhlednou (celkem 24 km) nebo třeba až k prameni Vltavy (29 km).
Nejjednodušší bude, když se sami přijedete přesvědčit o kouzlu tohoto romantického údolí s šumícími říčkami, slatěmi, vonícími lesy… Modrava prostě nemůže nikoho zklamat - snad jedině počasím, ale to bohužel nikdo z nás neovlivní.
ChytráŽena.cz