My jsme řemeslníci, nerušit
Je pravda, že zloději stačí dobrý převlek nebo trik a dostatečná dávka drzosti. Pak si může vzít své oblíbené nádobíčko - vrtačku a páčidlo - i za pravého poledne ve frekventovaném bytovém domě. Nedávno například působila na Praze 7 skupina zlodějů, kteří se bezostyšně vydávali za řemeslníky. Na chodbě před vykrádaným bytem hlasitě telefonovali a předstírali, že nemají co skrývat. Lidem v domě proto nepřišlo divné, že je v bytě a před ním provoz a hluk.Promiňte, spletl jsem si patro
Častou a funkční výmluvou, pokud někdo ze sousedů přistihne zloděje při práci nebo na obhlídce, je slušně pronesená věta „Promiňte, spletl jsem si patro nebo vchod“. Takovéto triky fungují, protože obyvatelé větších bytových domů vpouštějí do domu v podstatě každého slušně vypadajícího člověka bez otázky kam nebo za kým jde.Často tak nevědomky napomáhají loupeži. Například muži ve středních letech, který byl přistižen při vynášení věcí z cizího bytu, zase dobře fungovala suverénně pronesená výmluva, že si jde vyzvednout své věci od bývalé partnerky.
Pozor na falešné podomní prodejce
Dalším oblíbeným trikem zlodějů, jak se dostat do bytu, je vydávat se za prodejce výhodně nabízejícího své zboží. Když už ho oběť vpustí do bytu, není pro něj většinou problém dosáhnout svého a odcizit cennosti, telefony, peníze, doklady či klíčky od auta. Jaké je pak překvapení, když okradený sčítá škody. Zloději mají takovéto loupeže za přítomnosti obyvatel rádi, protože v tu dobu se jim nabízejí právě cenné osobní věci, které lidé mají jinak u sebe mimo domov.Podvodní podomní prodejci využívají také dalšího triku, kdy pod záminkou prodeje dodatečného zabezpečení dveří namontují poškozenému vložku, od níž mají duplikát klíče. Pak si jen vyčíhají, kdy je byt volný a vloupání ve vhodný čas dokonají. Lidé by si proto měli nejlépe u svého výrobce bezpečnostních dveří vždy dobře ověřit, zda dotyčný člověk je opravdu věrohodný zástupce jejich firmy.