Obdiv neskrývají ani četní zahraniční turisté s fotoaparáty u očí, kterým se, hlavně v sezóně, musíme při chůzi vyhýbat. Jako celé Staré město, tak i jeho rozsáhlé náměstí vznikalo živelně od poloviny 12. století a proto má nepravidelný tvar zástavby.
Všimněme si důkladněji východní strany Staroměstského náměstí. Upoutá nás impozantní kostel Matky Boží před Týnem, neboli Týnský chrám. Tento kostel s dvojicí gotických hranolových věží je výrazným symbolem Staroměstského náměstí. Všimli jste si, že levá věž je menší a užší? Takovým věžím se říká Eva a Adam.
Na levém nároží Staroměstského náměstí stojí krásná rokoková stavba paláce Goltz-Kinských, nápadně vystupující do náměstí. V tomto domě se narodila Berta Suttnerová - Kinská a je zde umístěna i její pamětní deska. Byla mimořádnou ženou, stala se sekretářkou Alfréda Nobela, angažovala se v mírovém hnutí. V roce 1905 za tuto svou činnost obdržela, jako první žena v historii, Nobelovu cenu míru.
O vzniku paláce Kinských se vypráví zajímavá pověst. Hrabě Kinský předložil městské radě svůj plán na výstavbu s rozšířením do náměstí, ale návrh schválen nebyl. Nespokojený hrabě však nechal podplatit tři konšely a s jejich svolením se pustil do stavby, zpočátku za vysokou dřevěnou ohradou. Když byly zdi ve výši prvního patra, vyšlo najevo, že palác porušuje uliční frontu. Na změnu již bylo pozdě a palác, vystupující z linie, již zůstal. Situace měla dohru. Městská rada své úplatné členy bez odkladu pověsila na šibenice umístěné proti paláci.
Vedle paláce Goltz-Kinských stojí dům U Kamenného domu, patřící k nejcennějším ze středověkých pražských domů. Vypadá opravdu pozoruhodně. Dům vznikl ještě před koncem 13. století a tento raně gotický objekt byl ve 14. století přestavěn v městský reprezentativní palác věžového typu. Hlavním stavebníkem mohla být dokonce sama královna Eliška Přemyslovna. Podle Zbraslavské kroniky zde pobýval nějaký čas Karel IV., když přijel v roce 1333 do Prahy a Pražský hrad nebyl k obývání vhodný. Průčelí tohoto domu patřilo k nejkrásnějším v Evropě a dokládá výstavnost Prahy za doby Karla IV.
Jak šel čas, století za stoletím, majitelé domu prováděli přestavby ke svému obrazu, zpravidla podle módních stylů. V 17. a 18. století byl dům barokně přestavován a veškerá gotická výzdoba byla odsekána nebo skryta za hladkou fasádu. Byla snížena výška domu a střecha byla nahrazena nízkou stanovou. Poslední úpravou v roce 1899 bylo provedení pseudobarokní fasády. Takový vzhled měl dům U Kamenného domu až do 60. let 20. století.
Ještě v roce 1961 se předpokládalo, že dům U Kamenného domu je ustupujícím křídlem sousedního paláce Goltz-Kinských. Protože dům potřeboval opravit padající fasádu, začal se provádět stavebně historický průzkum. Po snesení barokní fasády se objevila členitá kamenná architektura, pak i část sochařské a kamenické výzdoby. To bylo velké překvapení. Nastala doba různých studií, návrhů a zejména sporů, jak vlastně dům rekonstruovat. Zvítězil puristický směr, to znamená oprostit dům od všech nánosů a vrátit mu jeho původnost. Bylo provedeno 8 000 sond a nalezeno přes 12 000 úlomků, z nichž se podařilo sestavit torza 4 soch. Nízká barokní střecha byla nahrazena vysokou dlátovou střechou. Na nároží je osazeno domovní znamení - kamenný zvon ze 16. století. Dnes tento dům slouží jako výstavní a koncertní síň.
Napravo od domu U Kamenného domu následuje budova Týnské školy, která má v průčelí nepřehlédnutelný barokní obraz Panny Marie. Týnská škola vznikla renesanční přestavbou dvou měšťanských gotických domů a skutečně sloužila jako středověká střední škola.
Východní frontu Staroměstského náměstí ukončuje dům U Bílého jednorožce s výstavními a prodejními prostory. Je to třípatrový dům se dvěma renesančními štíty a gotickým loubím. Zde se narodila operní pěvkyně a přítelkyně Wolfganga Amadea Mozarta Josefína Dušková.
Staroměstské náměstí se svou historií je snad nejpamátnější místo Prahy. O každém domě se dá napsat nějaká zajímavost - Staroměstská radnice, Schirrův dům, dům U Zlatého jednorožce, dům U Modré hvězdy a další. Tak snad někdy příště.
Bugy - čtenářky
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz