Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nenáročné krásky - Africké fialky

29. 03. 2008 | Zahrádka
Kvetly už na oknech našich prababiček. Od té doby bylo vyšlechtěno mnoho nových kultivarů, takže dnes můžeme v květinářství obdivovat i plnokvěté, či trojbarevně kvetoucí rostliny, ale najdeme tu i fialky s panašovanými listy.  A co musíme vědět, aby se těmhle kráskám dařilo i na našich oknech?

Saintpaulinky
, jak se fialkám také říká, původně pocházejí z poloostrova Zanzibar a Tanzanie. Své jméno dostaly podle barona Saint Paul Klaire, který se zasloužil o jejich rozšíření k pěstitelům celého světa.

O  jejich pěstování  bylo už napsáno mnoho, některé mýty však i přesto přetrvávají. Není např. pravdou, že fialkám se nesmí dostat voda na list, nebo že se musí zalévat pouze do misky. Ale začneme od začátku.......

Africké fialkyAfrické fialky vyžadují hlavně dostatek světla, ale nesnášejí sluneční úpal, takže je pěstujeme na severním nebo východním okně. Pokud je ovšem použijeme jako podrost pod větší rostliny (např. pod ibišky), můžeme je bez obav pěstovat i na okně jižním nebo západním. Aby se nám rostlinky nenatáčely za světlem, obracíme květináče při každé zálivce o čtvrt obrátky.
Zaléváme měkkou odstátou vodou do misky. Jednou za měsíc je dobré prolít květináč svrchu, abychom zabránili usazování solí, které vzlínají ze substrátu, na povrchu půdy. Na listech se usazuje prach a ucpává rostlinám dýchací póry, proto jednou za měsíc také mlžíme listy jemným mlhovačem, nejlépe navečer. Pokud se vám to zdá příliš drastické, můžeme listy otírat navlhčeným štětečkem. Tento postup je ale u větších sbírek značné nepraktický.

Fialkám vyhovuje celoročně pokojová teplota, v zimě ji můžeme snížit, ale rtuť na teploměru se nikdy nesmí dostat pod 15°C. Nezapomínáme pravidelně větrat, čerstvý vzduch fialky milují a odvděčí se nám krásnými květy. Pokud již fialky doma máte, je právě teď nejvhodnější doba k jejich přesazení.

Africké fialkyPoužijeme běžnou hlínu pro pokojové rostliny, do které přimícháme trochu mechu nebo rašeliníku. Na dno květináče nasypeme vrstvu kamínků nebo keramzitu, kvůli drobné drenáži. Pozor, kvetoucí rostliny přesazujeme až po odkvětu, jinak shodí poupata i květy.


Chorobami a škůdci Saintpaulinky prakticky netrpí. Jediným zato však obávaným strašákem je tzv. hniloba kořenové krčku. Objevuje se nejčastěji v zimních měsících, kdy často rostlinky nechtěně přelijeme .Pokud si příznaků (opadávajících nebo schnoucích listů) všimneme včas, stačí napadené části odstranit, substrát prolít fungicidem a omezit zálivku. Silně napadené rostliny ale musíme zcela odstranit.

Sami vidíte, že pěstování afrických fialek opravdu není nijak složité. A pokud budeme tyto jednoduché zásady dodržovat, brzy se dočkáme oslnivé záplavy květů.


Čtěte také článek:
Přírodní hnojiva z domácnosti


Notburga
ChytráŽena.cz





Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také



Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Mám ji ale nechce kvéstSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
měla jsem doma fialky, ale nějak to tu nezvládaly...nevím z jakého důvodu, možná málo světla. Ale zkusím si je pořídit zase.
Obrázek uživatelky
profil
Také jsem se rozhodla pro pěstování fialek,stále hledám na webu nějaké poznatky o jejich pěstování,takže děkuji z tento článek .Sama si je i množím a mám různé barvy a moc se mně líbí,jak jsou nádherné na parapetu.
Obrázek uživatelky
profil
Fialky pěstuji už řadu let a mám je na parapetu okna, aby měly dost světla. Sama si je množím a pak je rozdávám svým známým jako dárky třeba k narozeninám. Vydrží déle než řezané květy a udělají radost.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Díky za radu ohledně zalévání.Zatím jsem se vždy držela toho,že se musí zalévat pod listy a to při malém květináči není zrovna jednoduché.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles