Jak jsem již avizovala v jednom z mých předchozích článků, letošní dovolenou v Chorvatsku jsme si rozložili do dvou částí. Prvně jsme týden pobývali na ostrově Vir, následně jsme se přesunuli na samotný sever Istrie, abychom procestovali města, která jsme při našich předchozích dovolených ještě nenavštívili. Ubytovaní jsme byli v malé vesničce jen pár km od Umagu a tak se i toto městečko stalo prvním, do kterého jsme vyrazili.
Byla neděle dopoledne a my jsme minimálně zkraje byli mezi prvními turisty, což se nám velmi líbilo. Nikde se nikdo nepletl pod nohama, nepřekážel při focení... Umag je přístavní město, které leží v severozápadním cípu poloostrova Istrie, asi 30 km jižně od Terstu. Patří k poměrně starým evropským sídlům. Nejstarší písemná zmínka o starověké římské osadě pochází ze 7. století z Raveny. O původu vypovídají také římské archeologické nálezy. Město má dochované historické centrum, které leží na poloostrově mezi dvěma mělkými zálivy. Severní záliv funguje jako přístav s jachtařskou marinou. Nová část města se rozkládá na přilehlé pevnině.
Mezi nejznámější památky patří Kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Peregrina. Ten byl postaven na středověkých základech chrámu pobořeného v roce 1651, jako jednolodní halová stavba s kaplemi v postranních nikách podle projektu architekta Filippa Dongettiho v letech 1730 - 1757, severně od gotické zvonice z 15. století, vysoké 33 metrů. Kostel má sedm mramorových oltářů svatých Petra, Martina, Antonína a Ukřižování s krucifixem od Palma il Giovane.
Město si zachovalo urbanistickou středověkou strukturu, tu připomínají četné pozůstatky hradeb, benátské vily a kouzelné úzké uličky. V západní Biskupské věži, nejstarší a nejzachovalejší budově ze 14. století, která dříve sloužila jako pevnost, dnes sídlí muzeum Umagu. Je možno si zde prohlédnout cennou sbírku archeologických artefaktů nalezených na území města a v jeho nejbližším okolí.
V Umagu žije zhruba 13 tisíc obyvatel, kteří se převážně věnují poskytování služeb v turistickém ruchu a zemědělství, jmenovitě pěstování oliv a vinné révy. Olivy místní následně přeměňují na panenský olej, hrozny pak ve víno, které se stalo nedílnou součástí zdejších pokrmů.
Pláže v Umagu patří k nejkvalitnějším a nejvyhledávanějším na západní Istrii, což u mnohých z nich navíc dokládá i prestižní označení Modré vlajky. Tyto pláže vynikají čistou vodou i okolím, jsou pravidelně udržované a mají kvalitní vybavení.
Jo, je to pěkné letovisko a nám se zde hodně líbilo.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz