Jestli jsem se na něco opravdu těšila, tak to byla návštěva tohoto pátého největšího chorvatského města. Již několikrát jsme ho měli při trase v rámci našich dovolených, ale nikdy nezbyl čas se zde zastavit. Výlet jsme si naplánovali na všední den, jako první bylo v plánu navštívit zdejší tržiště. Poměrně nepříjemné bylo parkování. Syn nás s mužem sice vyložil u vstupní brány do města, ale on s rodinou pak kroužil 45 minut kolem centra, než se mu podařilo nalézt jedno volné místo k zaparkování. Pak nám již nic nebránilo si Zadar pořádně prohlédnout.
Historická část města leží na poloostrově, který je od pevniny oddělen Zadarským kanálem. V Zadaru jsou pozůstatky z dob římské vlády, jsou to hlavně části opevnění, z nichž však byla většina zbořena za dob rakouské nadvlády. Také se zachovalo římské fórum, chrám a bazilika a také mnoho kostelů a klášterů ze středověku. Obranný systém Zadaru byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Zadarská tržnice, kterou jsme nalezli po krátké procházce v centru, patří mezi největší a nejlepší tržnice na dalmatském pobřeží. Hlavní budova tržnice byla postavena již v roce 1935. V prodeji zde je samozřejmě ovoce a zelenina, med, domácí vína a pálenky, domácí sýry a olivový olej. Součástí tržnice je také krytý trh s masem a rybárna, to člověka opravdu přechází zrak, co vše je možné zde zakoupit. Nakonec jsme i my odcházeli obtěžkáni taškami, protože čerstvým produktům se prostě nedalo odolat. No naštěstí jsme měli s sebou kočárek a tak jsme nemuseli nákup další dvě hodiny nosit v rukou a mohli se tak vydat na další průzkum historické části Zadaru.
Nespornou architektonickou perlou je bezesporu kostel svatého Donáta na místě, které bývalo římským fórem. Jeho historie sahá až do 9. století. Patrový kostel má na výšku 27 metrů a je rovněž významnou sakrální stavbou předrománského období. Vzácná je rovněž románská trojlodní katedrála zasvěcená svaté Anastázii. V monumentální stavbě se nachází nejen původní krypta, ale i zvonice, ze které je úžasný výhled na celé město.
Po prohlídce historických budov naše kroky směřovaly na pobřežní promenádu. Kolem poledne zde bylo 35 stupňů, tak jsme uvítali dětské hřiště ve stínu stromů, kde jsme se s vnoučkem zastavili, on si pohrál a my jsme si drobátko odpočinuli. A pak jsme již šli obdivovat dvě novodobé zajímavé atrakce, které se nacházejí v západní části města. První z nich jsou Mořské varhany. Ty byly postaveny podle projektu architekta Nikoli Bašiće a jsou sestaveny z 35 různě velkých trubek, ze kterých vyluzují tóny vzduté vlny příboje. Neméně zajímavá je pak světelná instalace Pozdrav slunci, tu tvoří na tři sta skleněných desek se zabudovanými fotovoltaickými solárními panely. Obrovský kruh skýtá zajímavou podívanou zejména v noci, kde se rozehrává působivá hra světel a efektů.
Zpáteční cestu k autu jsme si pak zkrátili přes náměstí Tří studní a přilehlý park. To vzniklo již ve středověku, je pečlivě upravováno, v roce 1865 zde bylo postaveno Nové divadlo. V poslední době, zejména po obnově kostela, byl park obnoven a vyzdoben novými okrasnými dřevinami a květinovými záhony. V zahradě je také šestnáct bronzových bust zasloužilých lidí ze Zadaru, proto se jí také říká „zahrada slávy“.
Za nás nakonec víc jak vydařený výlet.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz