Ostrožská Nová Ves
Dnes bych Vás, milé čtenářky, chtěla pozvat do své rodné obce – do Ostrožské Nové Vsi.
Obec leží 8 km jižním směrem od Uherského Hradiště.
Kolem obce vede krásná cyklistická stezka táhnoucí se údolím řeky Moravy z Kroměříže do Břeclavi. Od řeky Moravy je ves oddělena pásem lužního lesa. Z údolí, ve kterém Ostrožská Nová Ves leží, vidíme na západní straně typické panorama chřibských hor, které tvoří Holý kopec, Buchlov a Barborka. Na východní straně se pak zvedá kopec sv. Antoníček s poutním kostelem a v dálce za ním příhraniční Velká Javořina s vysílačem.
Když se tady na Slovácku řekne Ostrožská Nová Ves, vybaví se lidem minimálně dvě věci: lázně a štěrková jezera. Obrovská jezera vzniklá těžbou štěrkopísku lákají nejen místní, ale i spoustu přespolních návštěvníků k báječnému koupání. Voda v jezerech má kvalitu pitné vody (jedno z jezer jí zásobuje skoro půlku okresu) a jezera jsou i rájem rybářů. Tak zdravé a chutné ryby jen tak někde jinde nechytíte. Kolem jezer stojí desítky soukromých chat a chatiček. Pro dovolenkáře jsou k dispozici chatky přímo v areálu veřejného koupaliště a letos na jaře bylo otevřeno nové rekreační zařízení s parádními chatkami ve stylu slováckých sklípků a rybářských chat.
Nedaleko jezer leží novoveské Sirnaté lázně s více než stoletou tradicí. Lázně si během let získaly vynikající pověst - jsou vedeny v rodinném duchu, ovšem s léčbou a službami na nejvyšší úrovni. Proto byly také zařazeny mezi elitu mezi českými lázněmi – patří k tzv. Royal Spa. V Nové Vsi se léčí nemoci pohybového ústrojí a v posledních letech jsou špičkovým zařízením pro léčbu kožních nemocí. Lázně leží v anglickém parku a do vsi vzdálené necelý kilometr se z nich dostanete pohodlně pěšky po cyklostezce nebo autobusem.
V samotné vsi najdeme několik zajímavých staveb: uprostřed obce stojí např. čtverhranná zvonice s vysokým bílým křížem. Dominantou obce je ale pozdně barokní kostel sv. Václava z roku 1770. V sousedství kostela byl rekonstrukcí staršího stavení vybudován Slovácký domek, kde se schází místní občané v různých kroužcích a kde se připravují všechny folklorní akce. Novovešťané pečlivě udržují dávné tradice. Jejich kroje patří k těm nejbohatěji zdobeným, a tedy nejhezčím na Slovácku. Sváteční kroje se oblékají jen ke slavnostním příležitostem – na hody, k svatému přijímání, vzácněji jako svatební oblečení. Kroje se dědí v rodinách z pokolení na pokolení a představují dnes těžko vyčíslitelnou hodnotu. Chcete-li ty nádherné kroje vidět, přijeďte do Nové Vsi na konci září – to se zde slaví pěkně postaru svatováclavské hody „s právem“. Právo znamená, že starosta obce předává svá práva místní chase, aby se ta mohla po tři dny a noci nerušeně bavit. K předávání práva se váží určité „úkony“ a „říkání“, k tomu vyhrává dechovka a mladí i starší tancují a baví se. O hodové neděli je sloužena slavnostní mše a lidé se na ni oblékají do krojů.
Novoveské malérečky jsou zase opravdové umělkyně v malování kraslic. Kraslice z jejich rukou jsou malé umělecké skvosty: kolik linek, vlnovek, kvítečků, lístečků, někdy i postaviček se vejde na tak malý prostor, jakým je vaječná skořápka! A to vše ve čtyřech tradičních barvách – červené, žluté, bílé a černé. Malování jedné kraslice metodou voskové batiky trvá až osm hodin.
Přijedete-li do Nové Vsi na dovolenou, můžete se občerstvit v několika restauracích nebo v pizzerii, ochutnat místní i zahraniční vína ve známé vinotéce, ubytovat se v hotelu, penzionu nebo kempu, zasportovat si při bowlingu a nebo si zahrát golf na golfovém hřišti ležícím mezi lázněmi a jezery.
Co kdybyste se vydali na příští dovolenou sem k nám na Moravské Slovácko? Určitě se Vám zde bude líbit.
ChytráŽena.cz