Při výběru čelovky je třeba si položit dvě základní otázky: Kolik chcete do jejího nákupu investovat a na co ji chcete používat? Plánujete ji využívat při svícení ve stanu, na táboře, na cestách z mejdanu, nebo třeba při výpadku proudu? Pak vám stačí méně výkonná a levnější čelovka bez nadstandardních funkcí.
Potřebujete naopak čelovku na kolo, běh, lyže či na vysokohorskou turistiku? Pak vybírejte z modelů výkonnějších, které mívají více funkcí – nastavitelnou intenzitu svícení, blikání, indikátor stavu baterie… Také použité diody bývají kvalitnější a dosahují delšího dosvitu.
Pokud si nejste jisti svou volbou, nebojte se zeptat prodejce na radu a v ideálním případě si svítidlo rovnou vyzkoušejte.
Při výběru čelovky se zaměřte na několik základních parametrů:
Hmotnostčelovky vás trápit nemusí, pokud jdete na krátký výlet nebo večer odněkud, každý gram je ale znát na náročnější túře nebo při cestování letadlem…Světelný tok přímo říká, jak moc bude zdroj svítit, jeho jednotkou je 1 lumen (lm) a např. 40 W žárovka má světelný výkon 400 lm, 60 W žárovka je už na výkonu 700 lm a u 100 W žárovky můžete očekávat světelný tok 1300 lm.
Doba svícení říká, jak dlouho vydrží čelovka svítit ve zvoleném režimu, než dojde k poklesu světelného toku pod určitou mez. U některých výrobců je tato mez vágně stanovena na moment, kdy už si čelovkou dostatečně neposvítíte, ale u jiných se uvádí doba až do úplného vybití baterií. Ne vždy je tak tato hodnota dostatečně vypovídající.
Dosvit, neboli, jak daleko si na zvolený režim čelovkou posvítíte. Čím větší vzdálenost, tím výkonnější čelovka, vyšší světelný tok, ale bohužel také často kratší doba svícení.
Zdroj, foto: 4camping