-Komerční sdělení-
Onemocnění přenášená klíšťaty nehrozí pouze nám, ale také psům. Pejskaři mnohdy netuší, jaké problémy mohou tito parazité psům způsobit. Psovi po nakažení některou z nemocí, přenášených klíšťaty, hrozí poškození vnitřních orgánů či dokonce i smrt.
Výskyt typických “onemocnění způsobených klíšťaty” byl ještě před pár lety omezen na země v oblasti Středomoří. Vlivem globálního oteplování, cestování do zahraničí a zásahů do přírody se však tato významná onemocnění vyskytují i u nás.
V ordinacích veterinárních lékařů se nejednou ocitl psí pacient trpící závažným onemocněním způsobeným klíštětem. Pokud jste zanedbali preventivní ochranu proti parazitům, váš pes na to může pěkně doplatit. Klíšťata přenášejí závažná onemocnění jako lymeská borelióza, babezióza a ehrlichióza. V případě babeziózy jsou pro majitele psa prvními varovnými signály malátnost, slabost, nechutenství a tmavá, do hněda zabarvená moč. Dalšími projevy jsou vysoká horečka nad 40°C, žloutenka (žluté zabarvení dásní, očního bělma a pokožky), bledé dásně a jazyk, zvětšené lymfatické uzliny a zvětšená slezina. Příznaky dalších onemocnění jsou letargie, anorexie, horečka, kulhání, otok kloubů, zvětšení lymfatických uzlin či ztráta hmotnosti.
Náklady na diagnostiku a především na následnou léčbu mnohonásobně převyšují náklady, které mohli majitelé vynaložit na prevenci ve formě kvalitní ochrany vůči parazitům. Navíc, nakažené klíště může přelézt ze psa na člověka a nakazit jej lymeskou boreliózou anebo klíšťovou encefalitídou.
Jak tedy chránit pejska a zároveň i rodinu?
Alfou a omegou je pravidelné očkování a odčervování. Proti klíšťatům a blechám však vakcína neexistuje, proto je důležitá preventivní ochrana. V petshopech, na internetu a u veterináře najdete mnoho různých přípravků na ochranu před vnějšími parazity.Který je pro vašeho chlupáče nejvhodnější?
Spot on přípravek se nejčastěji aplikuje psovi přímo na pokožku pomocí pipety. Doba účinku je nejčastěji 4 týdny, mnohdy je to však méně. Nevýhodou je, že jejich účinnost je negativně ovlivňována mnoha vnějšími faktory, které mohou snižovat dostatečnou distribuci účinných látek po pokožce, jako jsou časté koupele a šamponování, časté česání nebo trimování, znečištění srsti a pokožky v případě aktivního životního stylu psa, sluneční záření apod.
Stále oblíbenější žvýkací tableta, která je k dostání u vašeho veterináře, funguje výborně jak proti blechám, tak proti klíšťatům. Již během pár hodin spolehlivě hubí všechny parazity, kteří se na vašem psovi nacházejí. Její účinná látka není v těle metabolizována a nekumuluje se v něm. Díky tomu není zdraví škodlivá ani pro psa, ani pro člověka. Stejně bezpečná je pro březí a laktující feny a pro kolie a koliím příbuzná plemena. Oproti běžným přípravkům je její účinnost až 12 týdnů.
K velmi oblíbeným a cenově dostupným prostředkům k ničení vnějších parazitů patří antiparazitární obojek Scalibor Protectorband, který vašeho psa ochrání až 5-6 měsíců. Nejen, že má repelentní účinek proti klíšťatům, ale odežene i komáry a pakomáry. „Třením se“ obojku o kůži psa dochází k uvolňování účinné látky, která se rovnoměrně šíří po těle psa lipidovou vrstvou a chrání tak psa před útoky parazitů. Je voděodolný, nezapáchá a při jeho nošení nedochází k uvolňování účinné látky do prostředí.
Více informací na www.scalibor.cz a www.bravomazlici.cz