Historie Pražského Jezulátka nezačala u nás, ale ve Španělsku. Tam se prý jednomu mnichovi někdy v 16. století zjevil ve snu malý Ježíšek. Potěšený mnich pak vytvořil ze dřeva a barevného vosku jeho věrnou podobu. Soška pak nějakou dobu pobývala v zemi býků a toreadorů a dostala se prý až ke známé světici Terezii od Ježíše. Ta pak Jezulátko věnovala své dobré přítelkyni, která se právě chystala do Prahy. Když tato dáma ovdověla, věnovala sošku pražským Karmelitánům. A právě u nich její cesta končí.
Soška se dostala do kostela Panny Marie Vítězné a začala prý působit zázraky. Chránila před morem, léčila slepotu, dávala neplodným ženám děti a další. Vděční prosebníci ji brzy začali přinášet dary – šaty a šperky, do kterých ji začaly sestry karmelitky oblékat. Tato krásná tradice trvá dodnes.
Kam za Pražským Jezulátkem
Kostel Panny Marie Vítězné není těžké najít. Z Malostranského náměstí se vydejte do karmelitské ulice. Po nějakých 300 metrech se bude po vaší pravici tyčit barokní kostel. A to je právě ten, který hledáme. Jestli vám bude připadat zvláštní, je to tím, že hlavní kostelní loď s oltářem je obrácena směrem na západ, zatímco ostatní kostely v Praze jsou orientovány na východ.
Vnitřek kostela je bohatě zdobený. Hned po vstupu vás upoutá půvabná socha Panny Marie s dítětem a hned vzápětí dostanete možnost nahlédnout do dvou přidružených kaplí. Samotný oltář Dítěte Ježíše poznáte snadno podle velké skleněné schránky, která chrání Pražské Jezulátko. Schránka bohužel způsobuje, že se soška samotná velmi špatně fotí. Ani mně se to příliš nepovedlo. Ale je opravdu nádherná. V době naší návštěvy měla bílé roucho. Barvy šatů se řídí podle liturgického období a významných křesťanských svátků.
Všechny šatičky Jezulátka si můžete prohlédnout v přidruženém muzeu. A je opravdu na co se dívat. jsou tam například i čínsk éa další exotické kousky, které bych tu určitě nečekala. Něco mlo si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem, ale stále bohužel paltí, že skleněné vitríny se špatně fotí. V prodejně suvenýrů si pak můžete koupit věrné kopie Jezulátka z porcelánu, nebo si alespoň díky nim prohlédnout detaily rukou a obličeje, které vám v samotném kostele nejspíš unikly. Až pojedeme znovu do Prahy, určitě se zase za Jezulátkem podíváme. Jsem zvědavá, jaké bude mít tentokrát šatičky.
Notburga
Chytrážena.cz
Chytrážena.cz