Při našem pobytu v chorvatském Gradacu jsme se vydali
na výlet do Dubrovníku. Cestou jsme se zastavili u Bačinských jezer. Jezer je
zde celkem šest a jsou navzájem propojená.
Tvoří vodní plochu skoro dva kilometry čtvereční. Hladina jezer leží několik metrů nad úrovní moře a dno pod hladinou moře. Největší hloubka těchto sladkovodních krasových jezer je dvacet osm metrů. Žije zde mnoho ryb a objevují se i škeble. V okolí jezer roste mnoho zeleně, takže tu žijí hlavně ptáci. Po jezerech je také možné projet se na lodích. Tuto atrakci nabízejí místní obyvatelé. Je tu i několik malých pláží a kemp. Většinou sem jezdí milovníci přírody a rybáři. Někteří turisté zdejší kemp využijí jen k přespání při cestě k moři.
Blížíme se k Dubrovníku. Řidič autobusu ale nesjíždí
z hlavní silnice a pořád pokračuje dále. Jsme z toho trochu zmatení.
Za chvíli uhne, ale na druhou stranu a u kraje silnice zastaví. Potom nám
ukáže, kudy máme jít na vyhlídku. Zde se nám naskytne nádherný pohled na celou
historickou část města Dubrovník. Nyní už vím, odkud jsou fotky na pohlednicích
a různých propagačních materiálech. Vše tedy nafotíme a vracíme se
k autobusu. Nyní už jedeme opravdu do Dubrovníku, který je považován za
nejkrásnější město v jižní Dalmácii.
Od roku 1979 je historické jádro města zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Dubrovníku je velmi mnoho památek. Na prohlídku města jsme neměli moc času, protože jsme se museli večer vrátit do Gradacu. Ty hlavní jsme prošli, tak vám je stručně představím.
Vzhledem k tomu, že bylo horko, tak jsme vzdali
procházku po městských hradbách. Prošli jsme tedy bránou Pile do města. První, co mne upoutalo, byla Velká Onofriova kašna z patnáctého
století. Stavba má šestnáctiúhelníkový půdorys a v rozích je zdobena
sloupy. Chrliče jsou ve tvaru ženských, mužských a zvířecích hlav. Během
srbsko-chorvatské války byla poničena, nyní je již krásně opravená. Kostel svatého Spasitele z roku
1520 byl postaven na památku obětem zemětřesení. V současné době se zde
konají koncerty a výstavy. Františkánský
klášter původně sloužil jenom mnichům, nyní je přístupný veřejnosti.
Klášterní kostel pochází z první poloviny čtrnáctého století. Je zde sedm
barokních oltářů. Pokud si chcete v klidu prohlédnout celý areál kláštera,
jděte tam hned ráno. Během dne tu bývá hodně lidí. Od kostela vede široká ulice Stradum, která byla v roce
1901 opravena. Domy jsou zde postaveny v jednom stylu.
V nich jsou obchody, cestovní kanceláře, kavárny. Tato ulice je vlastně hlavní tepnou starého města. V turistické sezóně zde potkáte doslova zástupy lidí. Když projdete ulicí, tak uvidíte Rolandův sloup. Podle pověsti prý tento legendární rytíř zachránil město Dubrovník před piráty v osmém století. Naproti nepřehlédneme 31 metrů vysokou Městskou zvonici. Dříve údery zvonu oznamovaly začátek zasedání rady v přilehlé radnici nebo nějaké nebezpečí. Palác Sponza – tato budova sloužila v šestnáctém století jako městská celnice a mincovna, v podzemí byla šatlava. Nyní zde sídlí státní archiv a muzeum. Na nádvoří paláce probíhá každoročně Letní festival. Za Rolandovým sloupem nepřehlédnete barokní Kostel svatého Blažeje, který má tvar kříže. Uvidíte zde také Malou Onofriovu kašnu, která pochází z patnáctého století. Vysoká je tři a půl metru. V areálu Dominikánského kláštera je nádherná gotická křížová chodba z patnáctého století. Nádherně opravená Kaple Zvěstování Panně Marií v renesančním stylu, obzvláště portál, stojí také za pozornost. Jedna z nejimpozantnějších staveb v Dubrovníku je jistě Katedrála, která byla navržena po zemětřesení v roce 1667. Nachází se zde klenotnice s mnoha relikviáři a barokními freskami. Nyní jsme zašli k pevnosti Svatého Jana, která je vybudována na pevninském ostrohu. Ve spodní části se nachází Akvárium. Vzhledem k horkému počasí jsme ho rádi navštívili. Prohlédli jsme si zde floru a faunu vyskytující se v Jaderském moři. Příjemně jsme se zde zchladili a odpočinuli si. Zde naše prohlídka města končila. Vrátili jsme se k bráně Pile, kterou jsme do města vešli. Vyšli jsme z města a prohlédli si část městských hradeb – okrouhlou pevnost Bokar, moc hezká je i věž Minčeta. Už mimo území Dubrovníku je pevnost Lavrijanec. Všechny tyto kamenné stavby sloužily jako obrana města.
Dubrovník se nám moc líbil. Jeho návštěvu doporučuji všem. Pokud si ho ale chcete prohlédnout v klidu, naplánujte si dva dny. Je tu opravdu spousta zajímavostí, které stojí za to vidět.
ChytráŽena.cz