Milé čtenářky, milí čtenáři, dnes vás pozvu na místo, o kterém jsem neměla ani potuchy, že existuje. Vy znáte název hrad Sion?
Jak jsme se toulali mezi Kutnou Horou a Čáslaví, viděli jsme směrovku na hrad Sion. A to bychom nebyli my s manželem, abychom se na toto místo nevydali.
Sion je zřícenina hradu, která se nachází jeden kilometr východně od obce Chlístovice, vzdálené zhruba osm kilometrů jihozápadně od Kutné Hory.
Hrad byl vystavěn pravděpodobně v letech 1426–1427 husitským hejtmanem Janem Roháčem z Dubé, kterého zde po čtyřměsíčním obléhání v roce 1437 zajalo královské vojsko pod velením hofmistra Hynce Ptáčka z Pirkštejna.
Nejprve nás zde zaujala dřevěná hradba, která bývala dříve jako vstupní brána ke hradu. Zde pak stojí pěkný husitský kalich, postavený na zdech bývalého hradu se jménem Jana Roháče z Dubé.
Hrad Sion byl místem posledního odporu husitských radikálů v čele s Janem Roháčem z Dubé. Tento velký bojovník si hrad Sion začal stavět v roce 1426 nejprve jako pohodlné sídlo. Po Jihlavském sněmu ale hrad zpevnil, aby plnil i funkci obranou, a vyhlásil válku všem příznivcům krále Zikmunda Lucemburského. Hrad Sion se tak nakonec v roce 1437 stal posledním místem odporu Jana Roháče proti Zikmundovi.
Dnes zbyly z někdejšího mohutného hradu už jen rozvaliny. Zřícenina přesto ještě i teď svědčí o mimořádně sofistikovaném obranném systému. V okolí navíc dodnes můžeme najít zbytky tří obléhacích táborů včetně početných zemnic.
Na místě hradu Sion stávalo dříve raně středověké hradiště. Z hlediska bezpečnosti i obrany bylo okolí hradu ideální. Místní krajina byla rovinatá a z hradu byl dobrý výhled. Stál totiž na skalním výběžku. U hradu byl navíc rybník, který byl součástí obranného systému
V okolí je vybudovaná naučná stezka přibližující průběh čtyřletého obléhání.
Na stráních kolem hradu roste les, který tvoří habr, dub a javor klen. Na zřícenině roste dub, bříza, osika, vrba a na sešlapávaném trávníku krvavec toten. Koncem 20. století na hradě bylo zaznamenáno 32 druhů suchozemských plžů.
ChytráŽena.cz