Zámek Libochovice - krása ohraničená Ohří
Libochovický zámek se nachází v nádherné krajině dolního Poohří, která skýtá nejednu příležitost k výletu. Dolní tok Ohře je lemován přírodními rezervacemi a hned několika hrady a zámky, z nichž zámek Libochovice patří k těm nejkrásnějším.
Než začala prohlídka zámku měli jsme možnost prohlédnout si krásnou zahradu. Jak jsme se později z výkladu dozvěděli, tato chlouba Libochovického zámku čerpá ze stylu á la versailles a anglický park. Když roku 1858 zemřel poslední z Dietrichsteinů, ztrácela Francie pozvolna na přízni a zahrada se měnila v anglický park. Definitivně byla přetvořena roku 1822 podle plánů zahradního inspektora Weningena.
Procházka libochovickým parkem, nehledě na jeho stylové inspirace je nejen krásná, ale také velmi příjemná. Nelekněte se křiku, který se čas od času ozve z různých koutů zámeckých zahrad. O vaši pozornost se tak hlásí jedni z obyvatel zámku a jeho bezprostředního okolí, pávi. Ti se sice tváří dost přezíravě, když kolem vás vznešeně kráčí, ale kvůli kousku rohlíku za vámi půjdou kamkoli.
Současná podoba zámku zrcadlícího se v hladině řeky pochází z konce 17.století, kdy si panství, které se pomalu zotavovalo z požáru, přikoupil ke svému majetku Gundakar z Dietrichsteina. Na břehu Ohře tak vznikla přísně symetrická stavba s tradiční dispozicí. Čtyři křídla lemovaná pravidelnými arkádami uzavírají prostorné nádvoří, které bylo přístupné z průchodu od obrovských vrat. Zámek netvoří dominantu města, jak by jste si mohli myslet, pokud se ale projdete k řece Ohři, pak je na zámek krásný pohled, a opravdu tato dominanta vynikne. Průvodkyně hovoří o zámku poutavě jak pro dospělé, tak i dětem dokáže historické informace podat zajímavě. Výklad byl obsáhlý, prohlídka byla nádherná. Herna, modrý salónek, nebo přípravna jídla Vás jistojistě okouzlí stejně jako nás. Prohlídka stojí 70 Kč.
Vodní hrad Budyně nad Ohří
Jje původně gotický královský hrad, později částečně přestavěn na renesanční zámek. Osada na tomto místě stála již ve 12.století a při ní pravděpodobně knížecí dvorec a opevněná tvrz, které byly chráněny řekou Ohří. Raně gotický hrad je doložen poprvé ve 13.století. Byl to vodní hrad, jak sám hovoří název, ale jak nám průvodkyně vyprávěla, r.1336 jej získali Zajícové z Házmburka a ve 14. a 15.století byl hrad přestavěn, a Jan Zbyněk Zajíc dal toku 1585 přestavět na renesanční zámek a dal ho vyzdobit sgrafity. Vznikl tak honosný zámek se zahradou. Z původní čtyřkřídlé dispozice se zachovala dvě křídla, západní a pozdně gotické s hranolovu věží. Dochovaly se pozdně gotické a renesanční interiéry a prostory s mučícími nástroji místního kata včetně ceníku jednotlivých úkonů. Navštívili jsme také hradní expozici - obnovenou alchymistickou dílnu z počátku 17.století, kde proběhlo nespočet pokusů o výrobu zalta, která se nikdy nepovedla. Hrad střeží trpaslík, který je na rohu hradu. Říká se, že ka se dívá, tam se má kopat, a prý se nalezne zlato. Ovšem s trpaslíkem se několikrát hýbalo, a tak se neví, kam se vlastně dívá.
Prohlídka byla hezká, nicméně mě trochu zklamalo, že interiéry už nejsou tolik zachovalé. Místo nich uvidíte jen erby, a pár zachovalých prvků v místnosti, jinak je využívá město jako prostory ke kulturním akcím, což je škoda. I přesto se výlet na hrad vyplatí, a je pěkný, a pokud hledáte zajímavé místo na svatbu, je hrad Budyně tím vhodným. Měli jsme štěstí vidět 2 svatby a kapličku, kde se obřady konají, a je to romantické a krásné, pro novomanžele jistě nezapomenutelné.
Lindita
ChytráŽena.cz