Zámečtí pánové byli od nepaměti známí svou vášní k honům. S nimi byla ale spjata i láska k přírodě a její ochrana. To vše mohou návštěvníci slavností myslivosti zažít. A také jako pocta Františku Antonínovi hraběti Šporkovi, zakladateli české myslivosti. Do Čech také přivezl poprvé hudební nástroj lesní roh, který ho uchvátil krásou svého tónu. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět ani oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů. Labužníci budou moct ochutnat něco ze zvěřinových hodů v zámecké Vtipné kaši. Barokní svatohubertské slavnosti se konají na zámku Loučeň s podporou Středočeského kraje. A s dobrým jídlem budou spojeny i další listopadové slavnosti.
„Tradice české myslivosti je jedna z nejdelších v Evropě a pouze čeština má jiný výraz pro lovce a jiný pro myslivce. Lov a hony jsou spjaty s každým zámeckým panstvím. Neznamená to ale jen jednu stránku mince. Lovecká vášeň souvisí s ochranou přírody a láskou k ní,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Na Loučeni chceme ukázat obě tyto stránky tradice honů. Na návštěvníky čeká setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci, a představení práce s nimi. Především děti ocení možnost si na dravce doslova sáhnout, vyfotit se s nimi a dozvědět se něco o jejich životě a o práci sokolníka. Dalším nenahraditelným pomocníkem v práci myslivce je lovecký pes. Staří myslivci říkali, že mladý myslivec má mít nejdříve psa, potom dalekohled a až naposled pušku. Vůdcové a psi předvedou něco ze své činnosti, ukáží, jak je práce baví a co vše dovedou. V průběhu dne budou návštěvníci Svatohubertských slavností seznámeni s tím, co to znamená být myslivcem,“ dodává Kateřina Šrámková.
„Po dobu obou našich slavností, jak Svatohubertských, tak Svatomatinských, máme připravený program pro celou rodinu,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. „Hlavním bodem programu Svatomartinských slavností je příjezd sv. Martina na zámecké nádvoří a požehnání svatomartinskému vínu. Následně průvod dětí hledá, ve svíčkami osvětleném labyrintu, Sv. Martina který se hned po křtu vína ztratí z dohledu v setmělém zámeckém parku. Slavnosti Sv. Martina jsou jednou z nejvyhledávanějších na zámku. Jsou příležitostí spatřit příjezd Martina na bílém koni, tradičního zvěstovatele příchodu zimních dnů a gurmánským zážitkem, protože jsou přichystány tradiční pokrmy tohoto období,“ dodává Vratislav Zákoutský.
V rámci Barokních svatohubertských slavností uspořádá zámek Loučeň výstavu obrazů jednoho z nejznámějších malířů přírody a mysliveckých tradic Evropy, českého rodáka v současnosti působícího především v Německu Václava Nasvětila. V rámci oslav bude slavnostně vysvěcena kaplička sv. Huberta v obci Loučeň. Pan Nasvětil věnuje obraz Vidění Sv. Huberta. Originál bude vystaven na zámku Loučeň.
Zdroj, foto: Zámek Loučeň