Máte během čištění zubů zastavenou vodu? Nenechávají děti doma zbytečně rozsvícené světlo? I drobné úsporné kroky pomohou ušetřit na výdajích celé domácnosti tisíce korun ročně. Stačí se zaměřit na jednotlivé prostory v bytě a zamyslet se nad výdaji v těchto místnostech. Jen čištěním zubů pod tekoucí vodou vyplýtváte až 20 litrů vody na osobu. V článku naleznete užitečné tipy, jak může čtyřčlenná rodina uspořit co nejvíce peněz za vodu a energie.
KOUPELNA: Při čištění zubů zastavte vodu, ušetříte jí až 20 litrů za 2 minuty
Pro čtyřčlennou domácnost představuje denní spotřeba vody téměř 500 litrů. Ročně zaplatí taková rodina za vodu až 14 000 Kč. Velký vliv na to má koupání ve vaně, puštěná voda při čištění zubů nebo splachování celé nádržky vody na toaletě. Při úspoře v koupelně je důležité vést děti k šetření s vodou. Naučte je výhodám sprchování a vanu napouštějte jen příležitostně pro zábavu. Sprchování vás vyjde o třetinu levněji než koupání ve vaně. Spotřebu vody výrazně snížíte i používáním kelímku při čištění zubů. Při dvouminutovém čištění zubů proteče zbytečně 18 až 20 litrů vody. Při použití kelímku jsou to pouze dva decilitry. Úspory docílíte i namontováním pákové baterie s úspornou hlavicí.
Důležitou součástí koupelny je i toaleta, která na jedno spláchnutí spotřebuje i deset litrů vody. Při sedmi návštěvách toalety denně vychází spotřeba na 70 litrů na osobu. Při ceně 5,50 Kč na osobu za den vychází roční spotřeba čtyřčlenné domácnosti až na 7 600 Kč. V některých rodinách je však spotřeba ještě vyšší. Děje se tak především kvůli větší splachovací nádržce nebo protékajícímu záchodu. Nejdůležitější je zkontrolovat, zda toaleta neprotéká a případně vyměnit těsnění. Kvůli závadě může zbytečně protéct až 150 litrů vody denně. Zvažte také nákup nádržky s dvojitým či trojitým nastavením splachování. Tlačítkem na poloviční splachování snížíte spotřebu vody z 10 na pouhé 3 litry.
OBÝVÁK: Pohotovostní režim televize vyjde na 180 Kč ročně
Neodmyslitelnou součástí obývacího pokoje je pro mnoho domácností televize se set-top boxem, DVD přehrávačem a dalšími elektrospotřebiči. Nejen televizory, ale i ostatní přístroje se však po vypnutí zcela nevypnou, nýbrž přecházejí do takzvaného pohotovostního režimu. To znamená, že jsou vám jediným stisknutím tlačítka ovladače opět k dispozici. Často si tak ani neuvědomujeme, že přístroje v tomto režimu nadále spotřebovávají elektřinu. Spotřeba elektroniky v pohotovostním režimu vychází na 3–5 kWh. Nezapomínejte také na stáří spotřebiče, který má obvykle vyšší spotřebu. Řešením je vypínání elektroniky síťovým vypínačem, který zajistí vypojení spotřebiče ze sítě. Pokud odjíždíte na dovolenou, vytáhněte přístroje přímo ze zásuvky.
V obývacím pokoji je důležité také vhodně zvolené osvětlení. Kromě klasického stropního lustru si lidé často pořizují nástěnné, stojací či další stropní svítidla. Výměnu klasických žárovek za úsporné bere většina lidí za samozřejmost. Avšak i mezi úspornými žárovkami a zářivkami jsou velké rozdíly. Při nákupu úsporných žárovek sledujte kromě světelného výkonu i barvu světla. Ideální je hodnota 2 700 K, která se podobá barvě klasické žárovky. Neméně důležitá je i životnost žárovky. Ta se uvádí v počtu spínacích cyklů. Tisíc hodin obvykle znamená asi 1 rok provozu. I přes využívání úsporných žárovek stále myslete na to, abyste nesvítili zbytečně. Ke zhasínání při odchodu z místnosti naučte hlavně děti, které si spotřebu elektřiny často neuvědomují.
LOŽNICE: Pro klidný spánek stačí 18 stupňů Celsia, vždy však místnost větrejte
Do ložnice si lidé obvykle chodí odpočinout a nabrat síly. K tomu je zapotřebí vytopená místnost na příjemných 18 stupňů Celsia. Často se však stává, že k dosažení této teploty musíte větrat, nebo naopak přitápět. Důvodů může být několik. Problémem mohou být dlouhé záclony, které topení zakrývají, čímž se spotřeba tepla může zvýšit až o 40 %. Větší problém však představují stará okna. U oken závisí na mnoha faktorech. Vlastnosti okna se odvíjejí od použitého materiálu rámu a skleněné výplně oken. Nejlepším řešením je výměna nových modernějších oken. Pokud však na nové nemáte, vsaďte na správné zateplení. Nejvhodnější je silikonové těsnění, které lze do stávajícího rámu jednoduše nalepit.
Pro klidný spánek se doporučuje ložnici před spaním vždy vyvětrat. Uvádí se, že dostačující hygienické větrání by mělo trvat až hodinu. Při takovém větrání však unikne 50 až 75 % tepla. Z toho důvodu doporučují odborníci na úsporu energií spíše kratší, ale o to intenzivnější vyvětrání s okny dokořán. Při tomto větrání se vymění více vzduchu než s déle otevřeným oknem ve ventilační poloze. Pokud používáte klimatizaci, nezapomeňte, že spotřeba v jedné místnosti vychází okolo 1 000 Wattů. Šetrnějším řešením je v tomto případě stojanový ventilátor, který má 16x menší spotřebu než klimatizace.
KUCHYNĚ: Vaření nadbytečného množství vody zvyšuje spotřebu až o 75 %
V kuchyni obvykle spotřebujeme nejvíce energie a vody z celé domácnosti. Nejčastěji na tom má podíl neodmražený starý mrazák a lednička, ohřívání většího množství vody nebo plýtvání energiemi při vaření. Jedním z nejčastějších problémů jsou starší ledničky a mrazáky. Za rok může spotřeba elektřiny se staršími přístroji činit až 600 kW, což je o 70 % více než s novějšími spotřebiči. Pro výraznější úsporu zvažte nákup novějšího spotřebiče nejlépe v energetické třídě A+++.
Při vaření vychází jednoznačně nejlevněji zemní plyn. Oproti vaření na elektřině jsou o téměř 50 % úspornější i indukční vařiče. Při vaření na jakémkoliv typu sporáku se však zaměřte na přiměřenou velikost hrnce, potřebné množství vody a používání pokličky. V případě, že ohříváte litr vody namísto potřebného čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %. Pro ohřev vody na polévku či těstoviny použijte rychlovarnou konvici. Voda se v konvici uvaří mnohem rychleji a také úsporněji než na sporáku. Jakmile se voda uvaří, přelijte ji do hrnce a pokračujte ve vaření.
V kuchyni nezapomínejte ani na úspornější pečení v troubě. U většiny pokrmů není nutné troubu dopředu předehřívat. Naopak na konci pečení můžete troubu vypnout o něco dříve a využít zbytkové teplo.