První listopadové dny se jezdí po hřbitovech a i my jsme jeli navštívit hroby našich blízkých. Cestou jsme se zastavili v Uherském Brodě. Je to město na kopci, nad řekou Olšavou. Nechali jsme auto u nákupní zóny a přešli most nad nádražím, které je snad úplně stejné jako v Uherském Hradišti, je také nově opravené a šli se podívat do historické části města.
Zmínky o tomto místě jsou známé již asi z 10. století, ale městem se Uherský Brod stal až 1272, kdy ho do tohoto stavu povýšil český král Přemysl Otakar II. Toto město je spojováno hlavně s Janem Amosem Komenským, který tady v dětství žil a několik obcí v okolí se myslí, že se narodil právě u nich. Kousek od náměstí je na jednom domě pamětní cedule, kde stál dům, ve kterém J.A.K. žil jako chlapec. Na Masarykově náměstí mají hezkou kašnu, kousek od kašny bronzový obelisk - Via Lucis, který městu věnoval sochař českého původu žijící ve Francii a Itálii Yvan Theimer v roce 1992. Na tomto náměstí stojí i hezký kostel a na druhé straně pak radnice. Na věži radnice pod hodinami je soška Černého Janka, který zvoní na zvon. Podle pověsti zachránil město před Turky, tím, že začal zvonit a byl omylem zastřelen. Proto na památku zvoní v tomto městě i dnes. Kousek nad náměstím je Muzeum Jana Amose Komenského, kde si můžete prohlédnout stálou expozici o jeho životě a díle. Muzeum je umístěno v zámku, a v parčíku je i kousek starého opevnění města. Před vchodem do muzea je hezká socha J. A. Komenského.
Pod parčíkem je moderní kulturní dům, ve kterém sídlí turistické informační centrum a hned vedle uvidíte krásný kostel a klášter. Klášter patří dominikánskému řádu. Věže kostela jsou dominantou města. Před branami kláštera vás možná upoutá krásný barokní sloup. Dříve stál údajně uprostřed náměstí, dnes stojí skoro na parkovišti. Sešli jsme po pár schodech a vyšli bránou u Panského domu, je to barokní budova, dá se říci palác s renesančními arkádami. Dnes slouží jako společenský a výstavní místo města.
A už jsme zase u radnice s Jankem. Jdeme dolů z kopce, kolem dalšího kostela, který je dnes chrámem Mistra Jana Husa. Kousek níž je barokní Nadační dům s erbem města. Po pár krocích jsme došli ke zbytkům hradeb, do míst, kde byl dříve Starý židovský hřbitov. Dnes je v těchto místech parčík. Uherský Brod byl ve své době obývaný dost velkou populací židovských občanů, proto byl v roce 1870 založen hřbitov nový a tento starý byl zrušen a náhrobky byly později převezeny. Na novém židovském hřbitově jsme nebyli, je někde nad pivovarem. Při příští návštěvě bych se tam ráda zašla podívat. Možná vás můj článeček zaujal a někdy cestou třeba do Luhačovic, či na Slovensko přes Uherský Brod pojedete a zastavíte se tak jako my v tomto městě, které je svojí historií spojené s naším učitelem národů Janem Amosem Komenským.
ChytráŽena.cz