Přehnat se dá všechno – i úklid. Uklízíme příliš často, zbytečně silnými prostředky a způsobem, který zatěžuje životní prostředí. Přitom stačí vědět, že to, co čistě vypadá, je většinou také hygienicky nezávadné.
Není třeba věnovat úklidu spoustu času, abychom udrželi všechno v dokonalém pořádku. Místo neustálého pátrání po neviditelných bakteriích stačí uklízet očima. Tak ušetříme vlastní nervy ale i peněženku a snížíme tak množství odpadních vod.
Jak používat silné čistící prostředky?
Na běžné znečištění stačí šetrné víceúčelové prostředky, tekutý prášek a přípravek na mytí nádobí. Pouze při silném znečištění, na silné vrstvy vodního kamene nebo skvrny od rzi jsou vhodnější a efektivnější agresivní prostředky. Ale pozor: Měly by se používat jen cíleně a úsporně. Mnoho těchto čističů rozežírá povrchové plochy. Prostředky obsahující kyseliny mohou poškodit např. mramor, spáry, obkladačky, smaltované plochy, měď, textilie, dřevo a lakované povrchy. Také umělé hmoty mohou trpět. Měli bychom se vzdát antibakteriálních a desinfekčních prostředků, které jsou zbytečně agresivní. Z hlediska hygieny je totiž mnohem důležitější časté a pravidelné mytí rukou.
Co proti vodnímu kameni?
Nejlepší jsou přípravky obsahující kyseliny – čistič vany, ocet nebo prostředek s citronem. Utěrák napuštěný takovým prostředkem dokáže rozpustit i tenčí vrstvy vodního kamene. Proti silnějším pomohou naopak speciální prostředky působící na bázi kyseliny. Nejlepší je ale, když vodní kámen nenecháme vůbec vzniknout. Spolehlivě tomu zabrání pravidelné osušení sprchy, vany nebo armatury ihned po použití, například utěrkami z mikrovlákna.
Jak prostředek úsporně dávkovat?
Tekuté přípravky se obvykle ředí vodou. Je třeba držet se návodu a využívat dávkovač, vyřazenou odměrku nebo nádobu s předem označenou mírou. Raději silněji ředit a vícekrát otřít nečistotu než zbytečně plýtvat chemií. Na odolnou špínu potom použít koncentrovaný prostředek, ovšem cíleně a úsporně.
Zametat nebo vysávat?
Špínu a prach vymést je šetrnější k životnímu prostředí, protože využíváme jen vlastní síly. Kromě toho skončí nečistoty v odpadu a ne v drahém sáčku do vysavače. Na druhou stranu se při zametání rozvíří spousta prachu, který se potom usazuje na dalších plochách. Efektivnější je proto vysávání, nejlépe šetrným přístrojem s kvalitním zadržovacím a filtračním systémem.
Jak často prát utěráky?
Někteří hygienici doporučují jednou týdně, jiní radí po
každém použití. Nejpozději však když zapáchají. A to na 60 stupňů. Mycí houby
nepatří do pračky, ale do dřezu. Důležité je všechno dobře vysušit.
Zdroj: SOS
Mangovka
ChytráŽena.cz