Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Umí vaše děti rozumně hospodařit s penězi?

20. 10. 2012 | Finance
Jak finančně zabezpečit děti na studiích aneb co udělat pro to, aby kapsy studentů nezely prázdnotou.

Aby byly děti finančně zaopatřené, uměly rozumně hospodařit s penězi a dokázaly se o sebe v budoucnu postarat. To jsou přání snad všech rodičů. Máte pocit, že vám chybí potřebné informace „jak na to“? Pak právě pro vás jsou určené následující rady, jakým způsobem můžete začít dětem spořit, jaká je optimální výše kapesného a jaké mají studenti další možnosti získání potřebných financí.

1. Spoření

Také se vám v rodině narodilo miminko a vy nevíte, jaký mu dát vhodný dárek do života? Zkuste popřemýšlet, jestli místo značkového dudlíku a drahých dupaček raději nezaložit dlouhodobé spoření. Na výběr máte z několika možností. „Nejčastějším typem je stavební spoření. V současnosti máte možnost čerpat státní příspěvek 2 000 korun ročně,“ říká Aleš Pospíšil. Další možností je založení dětského účtu, který bývá obvykle úročen poměrně zajímavou úrokovou sazbou. Malí školáci tím získají dětskou platební kartu, díky které si své kapesné budou moci vybírat z bankomatu. Přirozenou cestou se tak naučí hospodařit s vlastními penězi.

děti na studiíchRada navíc: Vybírejte dětský účet i podle bonusů, které můžete čerpat.

2. Kapesné

Optimální výše kapesného je zcela individuální záležitostí. Záleží především na tom, jak je dítě staré a k čemu peníze použije. „Jsou rodiny, kde rodiče dávají peníze i 5-6letým dětem, aby například mohly koupit dárek někomu z rodiny, ale znám i případy, kdy děti ve věku 10-15 let své pravidelné kapesné nedostávají. Já si myslím, že je vhodné, aby dítě začalo dostávat kapesné s nástupem do školy,“ popisuje psycholožka Mgr. Renáta Míková. Jak velkou částku budete svým dětem pravidelně vyplácet, záleží především na rodinné finanční situaci. Nezapomínejte na to, že kapesné by mělo dětem sloužit nejen k nákupům věcí pro osobní spotřebu, ale i ke spoření „do prasátka“. Dítě by se mělo naučit, že dlouhodobé spoření se v životě vyplatí.

Mají děti dostávat peníze za domácí práce?
„Domluva, že část kapesného bude záležet na tom, jak dítě pomáhá v domácnosti, je dobrou cestou, jak své děti vychovávat k finanční gramotnosti. Naučí se, že pro získání peněz je potřeba něco udělat,“ dodává Renáta Míková.

Rada navíc: Nastavte si pevný režim vyplácení kapesného a dodržujte ho bez výjimek. Dítě se tím lépe naučí rozvrhnout měsíční výdaje.

3. Výhodné účty pro studenty a mladé

Vlastní bankovní účet považují mladí lidé za vstup do dospělosti. Studentské konto je určeno už pro studenty starší 15-ti let. V současnosti je nabízí mnoho bank. Jak se v tolika nabídkách vyznat? V první řadě zvažte, zda má daná banka ve vašem okolí dostatek bankomatů a kolik stojí výběr z bankomatů cizích. Podle tohoto parametru na trhu jednoznačně vítězí už zavedené banky. Studenti mají navíc mnohdy výhody v oblasti služeb, za které musí běžní klienti platit. Nejde jen o už zmíněné bezplatné vedení účtu, ale zdarma jsou taky výpisy nebo platby za odchozí transakce elektronického bankovnictví.

Rada navíc: Některé banky přispívají na zřízení studentských slevových průkazů, jako jsou ISIC Scholar, EURO <26 nebo poskytují poukázky na cestování.

4. Přivýdělek ke studiu

Se vstupem na vysokou školu nerostou pouze náklady na skripta, ubytování a stravu, ale i na dopravu, koníčky i zábavu se spolužáky. Podle průzkumu  90 % vysokoškoláků finančně podporují rodiče. Celé tři čtvrtiny si ale během svého studia přivydělávají. „Brigády a práce na poloviční úvazek studentům přinesou nejen finanční přilepšení ke kapesnému, ale získají i cenné zkušenosti. Nejlepší je, pokud práci najdou přímo v oboru, který aktuálně studují. Získaná praxe se jim bude hodit při hledání zaměstnání,“ radí Aleš Pospíšil. Studenti na brigádě mohou očekávat průměrný plat 80 korun na hodinu.

Rada navíc: Nejrychlejším způsobem, jak si najít vhodný přivýdělek, je využít nabídku českých pracovních portálů. 

Autor: Aleš Pospíšil
Zdroj, foto: Poštovní spořitelna/Era


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
s bráchou sme kapesné neměli,protože zš i sš byla jinde.a stavěl se barák tak nebylo na rozhazování.takže každý den sem dostala na autobus,limču v družině a v létě na zmrzku,zvlášt na pomůcky když se po převratu musely kupovat.pak mi rodiče platili další školu.

tenhle přístup nás nijak neomezil ani neohrozil

Od mala se říkalo na co doma peníze jsou,na co ne.
Když jsme chtěli dražší dárek k něčemu třeba autodráhu,tak se to prodiskutovalo a složili se i bábinky a prarodiče.

meč,prak,luk a šíp a pod.co je tet drahé na poutích nám dělal táta,později sami.

když vidím jak tet dětičky dupedlají a vztekají se v obchodě když něco chtěj a rodiče na to nemaj....to sem s bráchou nedělala......

a když sem pak prosila o řidčák a o auto tak mi bylo jedno že to bude bakeliták nebo plechovka,na naučení to stačilo...a tet?děti dostanou rychlá fára a hnedka to zruší a všichni zíraj....
ps omlouvam se za pravopis určitě tam něco bude špatně ale na tohle téma sem psát dlouze chtěla...
Obrázek uživatelky
profil
To by mala riesit triedna ucitelka
Obrázek uživatelky
profil
je to těžké,protože ne každý rodič si může dovolit velké kapesné jako mají některé děti
Obrázek uživatelky
profil
Dcera začala dávat vnučce určitou malou částku, vnučka již chodí do šesté třídy a tak jí dává nepatrně víc.Od září začal chodit do školy vnuk a tak dostal minimum. Po měsíci mu ukradli peněženku,která se druhý den našla ve třídě ale bez peněz. Jak řešit toto?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles