"Jednou budu mít aspoň tři děti, vyprávěla jsem už v patnácti kamarádkám. Mým představám se smály a já je také brala jako vzdálenou vizi. Jenže teď je mi osmnáct, jsem sama a nemám ani dodělanou střední školu. V prvních dnech, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, mi hlavou proběhlo tisíc věcí. Ze strachu, co by moji přísní rodiče řekli na to, že mají doma svobodnou matku, jsem přemýšlela i o radikálních řešeních. Přemítala jsem, jestli bude mít můj život ještě nějakou cenu, jestli jsem schopna, pokud si dítě nechám, se o ně postarat a neustále docházela k závěru, že to nepůjde" vypráví Jana
"Pak jsem náhodou zaslechla, že je možné porodit někde, kde mě nikdo nezná, a dítě dát k adopci. Ta myšlenka se mi líbila čím dál víc, jen jedno mi nebylo jasné – jak to udělat, aby nikdo nepoznal, že jsem těhotná. Ale než jsem se k něčemu „rozhoupala“, mamka, které byly podezřelé mé ranní nevolnosti, vše odhalila. O adopci nechce ani slyšet. Tvrdí, že bych toho celý život litovala. Utajený porod už pro mě nepřichází v úvahu, ale stejně bych ráda věděla, co to znamená."
Někdy se může stát, že přijde těhotenství v „nepravou chvíli“, v situaci, kdy se nastávající maminka domnívá, že nebude schopna se o dítě postarat, nebo ani nechce, aby o tom, že je těhotná a porodila, někdo věděl.
Co je a není tajné
Právě pro takový případ existují zařízení, kde jsou nastávající mamince nápomocni. Patří mezi ně i porodnice v Kadani. I tady mohou maminky – v případě, že si to přejí – rodit v utajení. „Utajený porod je zařazen do nabídky našich služeb od října 2005,“ vysvětluje MUDr. Aleš Padrta, primář porodnického oddělení nemocnice v Kadani. „Zatím tuto možnost nevyužila plně žádná žena, dvě projevily zpočátku zájem, ale porod nakonec skončil jen poskytnutím dítěte k adopci. Možnost rodit utajeně nabízíme, protože je dána zákonem a my se snažíme vycházet vstříc co možná největšímu počtu žen. Základním předpokladem je, že žena o této možnosti musí být předem informována a svoje přání musí projevit již při příjmu na oddělení. Postup je pak následující:Při příjmu rodičky k porodu sepíše přijímající sestra (porodní asistentka):
- Žádost o utajený porod. V žádosti je uvedeno jméno a příjmení matky, případně rodné příjmení, datum narození, rodné číslo, bydliště, státní občanství. Rodička žádost podepíše. Žádost je zalepena do obálky označené Utajený porod číslo/rok (např. Utajený porod 01/2005). Obálka je předána přednostovi oddělení, který ji uchovává odděleně od další zdravotní dokumentace. Obálku je povoleno otevřít pouze na základě rozhodnutí soudu.
- Prohlášení matky pro úhradu nutné péče ze zdravotního pojištění. Rodička vyplní prohlášení a zaškrtne jednu z nabízených možností. Prohlášení je předáno přednostovi oddělení společně s obálkou obsahující žádost o utajený porod. Další zdravotní dokumentace je vedena obvyklým způsobem (anamnéza, klinická a laboratorní vyšetření, aj.). Nevyplňuje se datum narození, rodné číslo, bydliště, státní občanství. Místo jména a příjmení se uvádí Utajený porod číslo/rok. Rovněž se neuvádí (pokud na tom rodička netrvá) identifikační údaje otce. Pokud si rodička zvolí pseudonym, je toto jméno rovněž uvedeno v záhlaví porodopisu.
- Hlášení o narození dítěte – vyplňují se pouze údaje týkající se dítěte. Místo jména matky se uvádí Utajený porod číslo/rok. Po ukončení hospitalizace se dokumentace uzavře a ukládá se odděleně od ostatních porodopisů u přednosty oddělení.
Personál oslovuje rodičku jménem, které si zvolila.
Péče na porodním sále je stejná jako u všech ostatních porodů.
Pokud chce rodička dát dítě do adopce, poskytne personál porodního sálu novorozeneckému oddělení všechny nezbytné údaje s výjimkou utajených.
Po přeložení na oddělení šestinedělí je rodička uložena samostatně. V případě adopce dítěte je hospitalizace rodičky zkrácena na nejnižší možnou míru.
Pokud rodička nenavštěvovala v průběhu těhotenství prenatální poradnu a nemá provedena nezbytná vyšetření, uskuteční se v nejkratší možné době po příjmu na porodnici.