Všichni si jistě vzpomeneme na slova pana učitele na základní škole, když v prvouce popisoval podmínky života. Světlo, teplo, vzduch, voda a živiny. To jsme si ale ještě neuvědomovali, co to pro nás vlastně znamená. Vodu nelze ničím nahradit, a to ani v osobní hygieně.
Ve středověku byla péče o tělo rouhání, dnes je pro nás osobní hygiena velmi důležitá
Už naši prapředci si uvědomovali kouzelnou moc vody a objevili i její očišťující schopnost. Nebylo to tak ale vždy. Ve středověku bylo hříchem téměř vše, co souviselo s péčí o tělo a se vzhledem. Za rozmařilost se považovalo i časté koupání. Benediktinský řád původně povoloval mnichům jednu, nejvýše dvě koupele ročně. Zcela potlačit přirozené lidské potřeby se však naštěstí nikdy nepodařilo, a tak se dnes Češi mohou pyšnit tím, že patří mezi nejčistotnější evropské národy.
Jak jsme tedy na tom s osobní hygienou?
Věřte nebo ne, podle průzkumu, který letos proběhl v České republice za účelem šíření osvěty intimní hygieny, jsme jednou z nejčistotnějších zemí Evropy. A je až k nevíře, kolik věnujeme času právě osobní hygieně, pod kterou se rozumí sprchování, koupel nebo mytí, čištění zubů, používání krému, holení atd. Řekli byste, že téměř tři pětiny Čechů tím stráví nad půl hodinu denně, 50 minut a více pak každý třetí? Nikdo nás tedy nemůže nazývat špindíry.Dříve jsme si myli jen obličej a ruce, dnes se denně sprchují skoro všichni
Temný středověk hlásal heslo: Nemýt se. Snad jen obličej a ruce, ty jsou vidět, zbytek se skryje pod haldou oblečení a vrstvou výrazné voňavky. Můžeme být rádi, že dnes ve středověku nežijeme. Češi dnes zbožňují hlavně sprchování, často se ale i koupeme. Minimálně jednou za den se osprchuje téměř 8 z 10 Čechů, zatímco do vany si vleze jen každý desátý. V obou případech jsme nad evropským průměrem a ke šmudlům tak máme daleko. A je až k nevíře, kolik věnujeme času právě osobní hygieně. Všichni jistě známe ženský zvyk zavřít se na hodinu do koupelny a tam se zkrášlovat. Zajímavé je, že tento rituál mají čím dál více i muži, i když královnami koupelen zůstávají stále ženy.
Papír a vlhčené ubrousky zahoďte
Umývání rukou jen papírovým nebo vlhčeným ubrouskem či otírání celého těla namísto sprchy? Většinu lidí ve střední Evropě by pravděpodobně ani jedno z toho z dlouhodobého hlediska nenapadlo, snad jen pokud by se náhodou museli trmácet pouští. A buďme upřímní, cítíme se opravdu čistě po otření toaletním papírem? Úlohu dnešního toaletního papíru v minulosti plnily mechy či drobné útržky textilu a zápach se likvidoval vápnem či pískem. V současnosti však ani pokrokový toaletní papír není žádná výhra. I když podle průzkumu nejsme žádní špindírové, špinavé spodní prádlo po velké zaznamenává minimálně několikrát do měsíce alespoň každý desátý Čech. Čím to tedy je?Toalety přivedené k dokonalosti
Skvělé na čisté vodě je, že neobsahuje žádné látky, které by mohly podráždit pokožku, je bez parfemace a také její pH je neutrální. Myšlenka omývání citlivých intimních partií těla vodou není nic nového, a proto se v mnoha zemích často setkáte s bidetem nebo sprchou hned vedle toalety. Nicméně top vynálezem dnešní doby je bezesporu záchod s integrovanou vodní sprchou. Kromě očisty teplou vodou mnohdy navíc nabízí i další užitečné funkce jako odsávání zápachu, osoušení nebo vyhřívání sedátka. Pokud byste si rádi dopřáli očistu vodou po toaletě, vedle kompletních zařízení existují i sedátka s integrovanou sprchou, která se jednoduše namontují na stávající toaletní mísu a jsou cenově příznivá.
Vodu nenahradíš, je nad zlato
Lidé se snaží vodu nahrazovat všelijak, vlhčené ubrousky, vlhčený toaletní papír, čisticí gely bez použití vody, ale tento zázrak přírody se prostě nahradit nedá. A Češi si jsou toho dobře vědomi, většina z nás má za to, že budeme po velké čistější, pokud se omyjeme vodou. Nejpřijatelnější způsob očisty pak pro nás představuje toaleta s integrovanou sprchou. Je povzbuzující, že nejsme žádné „konzervy“, dokážeme jít s dobou a hodit nedokonalý toaletní papír za hlavu. Vždyť voda je nad zlato!
Zdroj, foto: Geberit