-Komerční sdělení-
Vnitřní chvění, nervozita, přecitlivělost, únava, chuť tu na sladké – tu na slané, noční pocení… Hormony se ženám občas umí postarat o náročné období. Přinášíme vám tipy na bylinky, které mají regulaci hormonální aktivity v popisu práce. Od zkušené bylinkářky pak máme rady, jak si díky přírodním látkám zpříjemnit dny, kdy vás rozhodí každá maličkost, pleť má k dokonalosti daleko a vystát nemůžete ani své nejbližší.
Ať už jde o několik dní spojených s menstruací nebo o měsíce ovlivněné menopauzou, mohou vám být bylinky užitečnými pomocníky.
Bylinky pro zmírnění projevů menopauzy
Průběh menopauzy příznivě ovlivňuje ploštičník hroznovitý, tedy přírodní antioxidant, který rovněž přispívá ke správné činnosti lymfatického systému a k normálnímu stavu kostí a kloubů. Za pozornost stojí také jetel luční, který se vyznačuje vysokým obsahem izoflavonů. Ty se prostorovou strukturou podobají estrogenu, tedy ženskému hormonu, jehož hladina s příchodem klimakteria klesá. Rolí izoflavonů v žádném případě není tyto hormony nahradit. Mají však jemný harmonizující účinek právě na projevy, které menopauzu provází.
Přírodní látky podporující hormonální rovnováhu
Udržet hormonální rovnováhu vám pomůže meduňka lékařská a také šalvěj lékařská. Ta zároveň přispívá k udržení normální míry pocení, a tak bývá oblíbená právě u žen v období přechodu. Pokud naopak řešíte, jak lépe zvládnout období před svými dny, vsaďte na pupalku dvouletou a kontryhel obecný. Tyto bylinky totiž podporují premenstruační komfort.
Výbava s komplexním složením
Přemýšlíte, jak si tyto bylinky dopřát jednoduše a rychle? Naším tipem je nový doplněk stravy české značky Liftea, která dlouhodobě spoléhá na sílu přírody. Ve složení přípravku Liftea Hormonální komfort najdete extrakty ze všech výše uvedených bylin, a navíc i kotvičník zemní, jehož plody přispívají ke správné funkci močové soustavy a reprodukčního systému. Novinka je rovněž zdrojem vitamínů. Kromě dobře známého céčka jde o vitamín B6, který přispívá k regulaci hormonální aktivity a podporuje také správnou činnost nervové soustavy. Doplněk stravy má podobu praktických tobolek a pořídíte ho ve vybraných lékárnách nebo na e-shopu www.liftea.cz.
A jak si díky bylinkám zpříjemnit všední dny? Toužíte-li po harmonii, skvělou volbou je lahodný čaj z ploštičníku hroznovitého. „K přípravě budete potřebovat jednu kávovou lžičku sušeného kořene ploštičníku, kterou zalijete 300 ml studené vody a pomalu přivedete k varu. Povařte cca 10 minut a poté nechte ještě dalších 15 minut louhovat. Pak už stačí přecedit přes jemné sítko a vychutnat si nápoj,“ radí bylinkářka Dita Oškerová. Dopřávejte si maximálně 2 hrnky denně, a to po dobu 3 týdnů. Poté si udělejte týdenní pauzu.
Domácí koupelová sůl pro dokonalý relax
Odměnou za náročný den může být koupel, kterou k dokonalosti dovede domácí koupelová sůl. Jak na ni? Připravte si 250 gramů mořské soli, 15–20 kapek 100% čistého esenciálního pomerančového oleje, 3 polévkové lžíce kokosového oleje a hrst sušeného měsíčku lékařského. „Do uzavíratelného sáčku nebo misky s víkem postupně dejte vrstvu soli, sušeného měsíčku lékařského a zase soli. Na závěr dovnitř nakapejte esenciální olej a rozpuštěný kokosový olej. Pořádně směs promíchejte a dejte ji do pěkné lahvičky. Do koupele použijte dvě polévkové lžíce soli,“ vysvětluje Dita Oškerová. Při vypouštění vany pak nezapomeňte dát do odpadu sítko, aby se vám bylinkami neucpal.