Svou výškou 327 m sice není nejvyšším bodem města, poskytuje však dokonalý výhled a nalezneme zde mnoho zajímavostí a památek. Většina návštěvníků míří na rozhlednu, (připomenu jen, že v suterénu rozhledny je výstava, věnovaná Járovi Cimrmanovi), do zrcadlového bludiště, zvídavé láká Štefánikova hvězdárna. Milovníci růží určitě nevynechají Růžový sad.
Rozepisovat se více o těchto populárních turistických atrakcích by bylo nošením dříví do lesa, sov do Athén a piva do hospody. Chci vám nabídnout návštěvu Petřína, jak ji možná neznáte. Petřínské svahy jsou protkány spletí cest, takže sem můžete zavítat mnohokrát a stejně budou stále místa, která byste mohli snadno přehlédnout.
Jedním z nich je dřevěný pravoslavný KOSTELÍK SVATÉHO MICHALA, jehož střechy jsou pokryté šindeli. Původně stával u Mukačeva na Ukrajině a byl sem přenesen, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea. Nejsnazší cesta ke kostelíku je od LETOHRÁDKU KINSKÝCH, v němž jsou umístěny sbírky lidového umění. Za pozornost stojí i drobná stavba, kterou byste v Praze rozhodně nečekali - je jí VALAŠSKÁ ZVONIČKA a je tak trochu ukryta za empírovou budovou letohrádku.
Vydáte-li se nejzazší pěšinou vzhůru svahem k dřevěnému kostelíku, míjíte romantické jezírko s vodopádem a sochou HERKULA. Druhé upravené jezírko se pak nachází kousek nad kostelíkem a hlídá ho SOCHA LACHTANA. Poblíž stojí sluneční hodiny - BOŽÍ MUKA. Další zajímavostí, na kterou bych vás chtěla upozornit, je KAŠNA U ŽABIČEK se sochou dvou chlapců nedaleko dolní stanice lanovky na Újezdě. Dlouho se nevědělo, že předlohou byli Masarykovi vnuci, synové Olgy Masarykové, Herbert a Leonard Revilliodovi, kteří později zemřeli během 2. světové války.
Herbert na následky střelné rány do břicha, k níž došlo za dosud nevyjasněných okolností, Leonard ve vojenském letadle jako nadporučík RAF. Bylo jim něco málo přes 20 let. Více o osudu Masarykových vnuků se můžete dočíst v knize Libuše Paukertové-Leharové : Herbert a Leonard Revilliodovi a jejich zvláštní osudy. Na východním úpatí Petřína směrem na Újezd pak stojí POMNÍK OBĚTEM KOMUNISMU, které vytvořil český sochař Olbram Zoubek.
Uvnitř petřínského vrchu se nachází 18 PODZEMNÍCH ŠTOL, z nich nejdelší je dlouhá 365 metrů. Tyto štoly vznikaly od středověku díky dobývání železných rud, uhlí a keramických surovin, většina ale slouží k odvádění vody.
Z nitra kopce vytéká mnoho pramenů, ústících na povrchu nebo přímo do štol. Za nejkrásnější se považuje tzv. štola Železitá, s malým jezírkem a krápníky, jejichž barvy přecházejí od zelené do rudé.
Jedna ze štol - ta nejmladší - je dokonce přístupná, a to každý víkend od poloviny dubna do konce října od 10 hod do 17 hod. V tuto dobu zde bývá umístěna výstava fotografií, plánů a starých map PODZEMNÍ PRAHA. Počítejte s tím, že tu i v létě bývá kolem 10 stupňů Celsia. Štola se nachází v Lobkovické zahradě na Petříně těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz. Když půjdete Vlašskou ulicí a Petřínskými schody, dostanete se sem také. Štola je na palouku v dohledu od pomníku Jaroslava Vrchlického.
Za Lobkovickoku zahradou jsou zdi Schönbornské zahrady, která je spolu s Schönbornským palácem sídlem ambasády USA. Tento prostor je samozřejmě nepřístupný a střežený, ale pokud sestoupíte podél zdi ambasády Lobkovickou zahradou, naskytne se vám hezký pohled na LOBKOVICKÝ PALÁC, který je považován za jeden z nejkrásnějších pražských paláců. Nyní slouží jako velvyslanectví SRN. Na zahradě je skulptura "QUO VADIS" - Trabant od Davida Černého.
Doufám, že vás tato nabídka zaujala a že se sem budete rádi vracet; přiložené fotografie dokazují, že Petřín je krásný v každé roční době.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz