Pokusím se vám přiblížit tvoření z úžasného materiálu, který se jmenuje pedig. Pro úplné začátečnice jsem vybrala velmi jednoduchý košíček a věřím, že se vám povede.
Co budeme potřebovat:
- pedig 2,25 mm nebo 2,5 mm,
- dno na pedig z HDF desky s předvrtanými otvory (já jsem použila předem polepený ubrouskovou technikou),
- metr,
- kleště.
Nejprve si nastříháme osnovní pruty - 20 cm délka - 5 cm zapleteme na dno, 5 cm bude velký výplet košíčku, 10 cm bude na ukončení.
Teď budeme mít chvilku pauzičku, protože pedig se musí namočit - asi tak 15-20 minut, do vody vložíme jak nastříhané osnovní pruty, tak ještě pruty oplétací a ty si připravíme 2x po 3 hodně dlouhých.
Takže si můžeme uvařit kafíčko a při pití si povíme, že pedig je vnitřní část liány Calamus rotang, kdy po oloupání povrchové vrstvy se vnitřní porézní jádro používá k výrobě pedigu, setkáte se proto s různými průměry od 1 mm až do 10 mm, hodí se i k barvení.
Konec teorie, jdeme na pletení:
Osnovní pruty prostrčíme všemi otvory u připraveného dna a zapleteme ze spodní části tak, že vedeme za jeden a opřeme o druhý.
Teď už máme osnovu připravenou k oplétání, vezmeme 3 dlouhé oplétací pruty a založíme za 3 po sobě jdoucí osnovní pruty a budeme plést prvním oplétací prutem vlevo přes 2 osnovní pruty venkem a za jeden osnovní prut dovnitř a ven, totéž uděláme s druhým osnovním prutem a se třetím - a tak pokračujeme stále dokola, vždy pleteme s tím, co je poslední vlevo.
Opletená první řada a od druhé řady budeme osnovní pruty malinko vyklánět směrem ven, aby se nám košíček pomalu rozšiřoval. Přestože máme osnovní pruty hodně dlouhé, po chvíli pletení dojdeme na konec a musíme napojit nový prut. Je to jednoduché, ten, co končí, opřeme uvnitř koše o osnovní prut a zároveň opřeme nový oplétací.
Tak a teď už máme dostatečně vysoko upleteno, tak pletení zakončíme a to tak, že oplétací pruty postupně zastrčíme pod předchozí řadu. Ukončujeme postupně tak, jak jsme začínali, za jeden osnovní prut první, za druhý osnovní prut druhý a za třetí osnovní prut třetí.
Končit budeme tam, kde jsme na začátku začínali, abychom měli celé ukončené řady.
Nyní ještě ukončíme trčící osnovní pruty, pozor, musíme je znovu trochu namočit, protože nám během pletení stačily uschnout. Stačí jenom tak promáchnout ve vodě. Zavírek je hodně moc, na začátek jsem vybrala z mého pohledu úplně tu nejjednodušší.
Osnovní pruty zasuneme ob jeden uvnitř košíčku k dalšímu osnovnímu prutu, pomůžeme si šídlem (pokud nemáme doma, můžeme použít slabší pletací jehlici). Využijeme dostatečnou délku prutů a uděláme vyšší vzdušné obloučky. Tak a máme upleteno, ukončeno, teď už necháme košíček pořádně uschnout, uvnitř případně zastřihnete trčící napojované pruty. Košíček je možné také nalakovat bezbarvým lakem, já používám Balakryl. A co do košíčku naaranžujete, je jen na vás.
Fotoobrázky by vám měly být návodem, ale můžete se ptát i v diskuzi pod článkem, ráda pomohu. Ať se dílo podaří.
ChytráŽena.cz