Jak je to možné?
Dělají rodiče často nemocného dítěte něco špatně? A lze vůbec celkovou obranyschopnost proti nemocem efektivně ovlivnit? Jen zčásti, bohužel. Přirozená imunita je totiž do značné míry dána geneticky. Ovšem na druhou stranu s věkem postupně dozrává a zároveň existuje soubor opatření, která významně posilují obranyschopnost dítěte i dospělého.
Podle lékařky ovšem navzdory nepříznivé genetické výbavě lze do velké míry zdraví dítěte ovlivnit. Doporučuje mj. jednak pravidelný aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, pobyt u moře či na horách, vyváženou stravu včetně čerstvého ovoce a zeleniny. Mezi dalšími přípravky, které je možné v rámci podpory imunity v podzimních a zimních měsících využít, zmiňuje lékařka Azita Gebauerová mj. probiotika, imunoglukany, kolostrum či některé vitaminy.
„Na druhé straně určitě nedoporučuji rodičům vytvářet pro své děti nepřiměřeně sterilní prostředí ve snaze je ochránit. Tím mohou nevědomky spíše zvýšit nemocnost dítěte,“ míní Azita Gebauerová.
Prevenci trošku napomoci
Při opakovaných infekcích horních cest dýchacích, tj. rýmách, virózách, na něž často „nasedají“ nepříjemné bakteriální infekce, doporučuje specialistka ORL svým pacientům také některé preventivní přípravky. Mj. jde o nosní spreje s roztokem mořské vody. „Při dlouhodobém užívání těchto přípravků se snižuje či vylučuje nutnost užívání nosních kapek, které mohou mít při chronickém podávání devastující vliv na nosní sliznici. Současně je možné omezit podávání léků proti kašli, teplotě a také antibiotik,“ vysvětluje lékařka.Zdroj, foto: Delmar